Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 06:37
ZOBACZ:
Reklama

"Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!"

"Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!" - pod takim hasłem w czerwcu ruszyła kampania społeczna o charakterze edukacyjnym, skierowana do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jej celem jest zwrócenie uwagi rodziców na problem moczenia nocnego u dzieci oraz na konieczność podjęcia wczesnej diagnostyki i leczenia.

„Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!” to bezpłatne spotkanie edukacyjne w ramach działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Uronef dla rodziców dzieci moczących się w nocy. Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy na temat diagnostyki, sposobów leczenia oraz metod postępowania z dzieckiem z zaburzeniami mikcji.

- Celem kampanii i dzisiejszego spotkania jest dotarcie do rodziców dzieci ze schorzeniami dróg moczowych i nerek oraz wsparcie ich, informowanie o tym, jakie są schorzenia, co znaczy moczenie nocne i jak można pomóc dzieciom z takim problemem, w sensie medycznym i psychologicznym. Będzie z nami pani psycholog, która powie, jak wesprzeć dzieci z takim problemem – mówi Agnieszka Urban-Tychmanowicz ze Stowarzyszenia Uronef – Nasze Dzieci.

Do niedawna uważano, że przyczyną moczenia nocnego u dzieci są problemy psychiczne, takie jak stres lub inne czynniki emocjonalne.

- Tutaj mówimy o dzieciach po 5. roku życia, bo wtedy diagnozujemy to schorzenie. Obserwujemy, że moczenie u dzieci nie jest czymś fizjologicznym i normalnym, i należałoby się nad tym dzieckiem pochylić i pomóc mu. Stąd nasza misja i chęć informacji poprzez kampanie i akcje, które w województwie świętokrzyskim prowadzimy od czerwca do lipca – mówi Agnieszka Urban-Tychmanowicz.

- Dzisiaj wiemy, że te problemy, czyli stres, zamykanie się dziecka w swoim środowisku jest raczej skutkiem moczenia nocnego, niż jego przyczyną. W tej chwili uważa się, że są trzy przyczyny moczenia nocnego. Najważniejsza to niedobór hormonu, który odpowiada za zagęszczanie moczu, co powoduje przelewanie pęcherza moczowego w nocy. Drugim problemem jest mała objętość pęcherza moczowego. Trzecią przyczyną jest zbyt głęboki sen, w czasie którego dochodzi do nadczynności wypieracza. W zależności od zdiagnozowania problemu, podejmujemy leczenie, najpierw niefarmakologiczne, a później farmakologiczne -  dodaje lekarz medycyny Małgorzata Wojtczak, specjalista pediatrii, nefrolog.

Problem nocnego moczenia jest ogromny i wciąż niedoceniany, również w środowisku lekarskim. Należy również pamiętać, że to zmartwienie nie tylko dziecka, ale i rodzica.

- W Polsce, ten problem dotyczy około 300 tysięcy dzieci objętych tym schorzeniem. Są to bardzo grube dane statystyczne, ponieważ część lekarzy pediatrów nie uważa tego zjawiska za problem. Na całym świecie problemem moczenia nocnego objętych jest około 100 milionów dzieci. To jest ogromna liczba. Rodzice, generalnie, krępują się tego. Krępują się również dzieci, które nie chcą, żeby rodzice rozmawiali na ich temat z kimkolwiek. Moi pacjenci, którzy przychodzą do mnie już od wielu, wielu tygodni nie chcą zmieniać lekarza, bo wiedzą, że ja już jestem poinformowana o ich problemie i przestali się wstydzić tego. Natomiast każda zmiana i sugestia absolutnie nie wchodzi w rachubę. Zarówno rodzice, jak i dzieci boją się o tym mówić. Jest to problem bardzo krępujący, wstydliwy, aczkolwiek jest to choroba jak każda inna z którą możemy sobie poradzić, zwłaszcza w XXI wieku – mówi Małgorzata Wojtczak.

Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne konsultacje lekarskie w dniu 26 czerwca dla rodziców i opiekunów dzieci moczących się w nocy powyżej 5. roku życia. Zapisy oraz szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 500-210-107.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama