Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 18:33
ZOBACZ:
Reklama

Jesienna chandra. Jak z nią walczyć?

Jesień przygnębieniem się zaczyna… Po tegorocznym, wyjątkowo upalnym lecie trudno przywyknąć do coraz krótszych i chłodniejszych dni. Powszechnie mówi się o jesiennej chandrze, która dopada nas coraz częściej. Jak walczyć i profilaktycznie wspierać organizm by nie dopuścić do „sezonowego” przygnębienia? Szczegóły w materiale.
Kliknij aby odtworzyć

Chandra to stan przygnębienia, który często pojawia się wraz z początkiem jesieni. Zmiana pogody i niesprzyjająca aura przyczynia się do spadków nastroju. Na spadek nastroju i zmianę flory bakteryjnej wpływa negatywnie zła dieta. 

W okresie jesienno-zimowym trzeba uzupełniać witaminy. W tym czasie kończy się też sezon na świeże warzywa z ogrodu, ale nie oznacza, że bukiet warzyw jesiennych jest uboższy. O dobroczynnym wpływie dostarczanych do organizmu warzyw i owoców, a także płynów opowiedziała nam dietetyczka Karolina Stanisławska.

Warto pić dużo ciepłych napojów z dodatkiem przypraw, takich jak: imbir, cynamon, szałwia, goździk, tymianek, anyż, czy kardamon. Wskazane są także rozgrzewające herbaty z miodem, cytryną i imbirem. 

Jesienna chandra to nie tylko indywidualne odczucia, to notowana w medycynie jednostka chorobowa, która choć nie podlega leczeniu, jest traktowana jako schorzenie.

Warto zapobiegać sezonowym zaburzeniom, a jeśli dopadnie nas jesienna chandra, prowadzić z nią skuteczną walkę.

Jeśli wysiłek przychodzi nam z trudem, dobrym rozwiązaniem będzie długi spacer albo rekreacyjna przejażdżka na rowerze.

W pokonaniu jesiennej chandry ważne jest by nie zamykać się w domu, nie unikać spotkań towarzyskich i relacji z ludźmi.

A jak Kielczanie radzą sobie z jesienną chandrą?

Jeśli zaskoczyła nas jesienna chandra, spędzajmy jak najwięcej czasu na powietrzu. Łapmy promienie słońca i starajmy się dużo ruszać. Dbajmy o siebie. Pamiętajmy o witaminach, odpowiedniej diecie, zatroszczmy się o regularny i komfortowy sen. 

Jeśli nasz nastrój nie ulegnie poprawie, zgłośmy się do specjalisty choć zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama