Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 10:45
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"To gmina, w której przeszłość buduje przyszłość". Dni Chęcin

Dni Chęcin to już tradycja. Podobnie, jak w latach ubiegłych, również i w tym roku wydarzenie przyciągnęło na rynek górny wielu mieszkańców oraz turystów. Jak przystało na królewskie miasto, nie zabrakło dobrej muzyki, występów artystycznych oraz pokazów rycerskich.

Dni Chęcin to coroczne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Chęciny. Tegoroczne obchody, po raz pierwszy postanowiono zorganizować na zrewitalizowanym rynku, co jeszcze bardziej nadało charakteru całemu wydarzeniu. Równolegle, na przybyłych w niedzielne popołudnie do królewskiego miasteczka, czekał Jarmark Chęciński, który jest częścią strategii rozwoju gospodarczego gminy.

- Bardzo mnie cieszy, że jest to impreza dedykowana wszystkim środowiskom naszej gminy. To nie tylko miasto, ale i poszczególne miejscowości i jak widzimy mieszkańców przybywa, towarzyszy im dobra zabawa. To jednocześnie podsumowanie dorobku kulturalnego. Mamy piękne zespoły folklorystyczne, młodzieżowe zespoły szkolne, które fantastycznie prezentują się na scenie. Jako gospodarz tej gminy jestem dumny z młodych artystów, którzy wzrastają i mają w sobie wielki potencjał. Ten diament powinniśmy jeszcze bardziej pielęgnować, aby dać szansę promowania tych naszych uzdolnionych uczniów – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.

- Kolejna bardzo ładna uroczystość i wydarzenie w naszym regionie, jakim są Dni Chęcin. Piękne otoczenie, odrestaurowane stare miasto, piękny widok murów pozostałości po zamku, miła atmosfera. Myślę, że dobrze, że ludzie się spotykają, są ze sobą, chcą się wspólnie bawić. To dobrze wróży, bo może zaczniemy budować ten solidaryzm społeczny między ludźmi, bo jest on nam bardzo potrzebny – dodaje Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

- Miasto i gmina Chęciny z powodzeniem łączy tradycję, historię i czerpie z tego również w sferze biznesowej i promocyjnej, bo i Zamek Królewski, i świetnie wyglądający kościół Świętego Bartłomieja, odrestaurowane rynki, a z drugiej strony sięga po wiele innowacji, bo Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, które powstaje, wielkie plany związane z zalewem w Bolminie. Te wszystkie plany gminy i miasta Chęciny to doskonały przykład na to, że można się odnaleźć w dosyć trudnej przecież rzeczywistości, że można coś zaproponować mieszkańcom, którzy chętnie, z tego co wiem, w tej gminie szukają swojego miejsca na dom i na to by się osiedlić – mówi senator Krzysztof Słoń.

Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, wyłonieni w różnych konkursach oraz festiwalach szkolnych z terenu gminy. To część promocji rodzimych artystów, którym nie zabrakło akcentów średniowiecznych i eksponujących historię regionu.

- Dzisiaj zaprosiliśmy bardzo wielu rycerzy, damy dworu, odbywają się tańce dworskie, pokazy rycerskie i jak widzimy, to ludziom się podoba, nie tylko naszym mieszkańcom, ale i turystom, którzy właśnie po to przyjeżdżają, żeby zaserwować dzieciom taką lekcję historii – mówi Robert Jaworski.

Mimo płatającej figle aury, mieszkańcom i przybyłym gościom dopisywał dobry humor.

- Nad chęcińskim zamkiem słońce zaświeciło, pokropił nas deszczyk, aż miło, aż miło. Pozdrawiam gospodarza i zebranych gości, niech miłość i radość w Chęcinach zagości – mówi z uśmiechem Henryk Milcarz.

Duża frekwencja na Dniu Chęcin świadczy o potrzebie organizowania tego typu wydarzeń, więc możemy być pewni, że również za rok na rynek przybędą tłumy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama