Udział czynnika społecznego w sądownictwie jest jednym z podstawowych elementów demokracji. Obywatele mogą mieć realny wpływ na wymiar sprawiedliwości. Niezawiśli, podlegający jedynie Konstytucji i ustawom ławnicy poprzez udział w rozprawach stają się społecznymi sędziami. Funkcja odpowiedzialna, polegająca chociażby na współdecydowaniu o winie osoby stającej przed sądem. Z uwagi właśnie na tę odpowiedzialność, wybór osób mających pełnić tę rolę, obwarowany jest pewnymi ograniczeniami, polskie prawo enumeratywnie wymienia przesłanki, które kandydat obowiązkowo musi spełnić.
- Trzeba być obywatelem Polski, mieszkać lub pracować co najmniej przez rok na terenie gminy Skarżysko-Kamienna, mieć więcej 30 lat a mniej niż 70 - wymienia Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta.
Dodatkowo przepisy wskazują na nieskazitelność charakteru, dobry stan zdrowia, minimum wykształcenie średnie i szczególną znajomość spraw pracowniczych (w przypadku orzekania z zakresu prawa pracy). To nie koniec, kandydat podlega też pewnym wykluczeniom. Ławnikiem w myśl przepisów nie może zostać osoba, która jest funkcjonariuszem policji lub wykonuje pracę związaną ze ściganiem przestępstw i wykroczeń. Funkcji tej nie mogą pełnić także adwokaci, radcy prawni, aplikanci, duchowni, żołnierze w czynnej służbie, funkcjonariusze służby więziennej oraz radni gminy, której rada decyduje o wyborze ławników.
- Termin złożenia jest ograniczony. Do 30 czerwca będą przyjmowane zgłoszenia w biurze Rady Miasta w pokoju 33 i 36.
Szczegółowe informacje i konieczne dokumenty znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta Skarżysko.
Napisz komentarz
Komentarze