Uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku rozpoczęły się w niedzielę Wojewódzkie obchody Święta Ludowego połączone z festynem rodzinnym. Po niej uczestnicy przeszli w korowodzie ludowym na chmielnicki rynek. Nie bez powodu to właśnie tu odbyły się obchody tego święta.
- Akurat w Chmielniku, dlatego, że Chmielnik jest miastem, które sobie ceni tradycje, bardzo sobie ceni kulturę, bardzo sobie ceni to wszystko, co wynika z wartości, o których dzisiaj wspominaliśmy na scenie, ale też podczas homilii na Mszy Św. - powiedział Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.
Tego dnia do Chmielnika przybył minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Zwrócił on uwagę na to, z jakiej tradycji wywodzi się partia i jakie wartości są dla niej najważniejsze.
- To jest wpisane w naszą tradycję. To jest wpisane w naszą historię. Ale to też jest wyzwanie na przyszłość, żeby wyjść do ludzi, spotkać się z nimi - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
O tym, jak ważna jest polska ziemia, o odpowiedzialności za Polskę i Polaków oraz o wolności mówił do mieszkańców marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. Wspominał on początki ugrupowania, które sięgają 1895 roku, kiedy to odbył się pierwszy zjazd partii ludowej w Rzeszowie.
- 120 lat tradycji zobowiązuje i jak widać, to, że przyszło tylu ludzi, to potwierdzenie, że na ziemi świętokrzyskiej te wartości, które wyznajemy są również bliskie ludziom - dodał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Święto ludowe jest okazją do przypomnienia, jaką wartość ma dla naszego narodu ziemia, rolnictwo i ciężka praca. Burmistrz Chmielnika zaznaczył tego dnia, że to wartość uniwersalna.
- To uniwersalna wartość, która musi być doceniona przez wszystkich włodarzy gminy bez względu na to, z jakiej będą opcji politycznej, jakie będą ich zapatrywania – dodał burmistrz Chmielnika.
Obchodom święta ludowego towarzyszył festyn rodzinny i wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe i kabarety. Gościem wieczoru była Genowefa Pigwa. Wokół rynku dla najmłodszych przygotowano kolorowe dmuchane zjeżdżalnie, a dla starszej części widowni prezentacje zabytkowych aut.
W uroczystościach Wojewódzkiego Święta Ludowego wzięło udział kilkaset osób. Do późnych godzin wieczornych mieszkańcy i przyjezdni bawili się podczas rodzinnego festynu.
Napisz komentarz
Komentarze