Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 07:50
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Miasteczko przyłączeniowe z okazji Wytopków

W Parku Etnograficznym w Tokarni po raz 23. odbyły się wytopki ołowiu. To wydarzenie nawiązujące do najważniejszych tradycji regionu. Towarzyszyło mu, jak zwykle, wiele dodatkowych atrakcji.

Zrekonstruowany kamienny piec hutniczy w niedzielę tętnił życiem. Na stanowisku przy piecowisku odbywał się wytop ołowiu z rudy. Odlewano i bito z niego następnie okolicznościowe denary. Etnografowie pokazali również tradycyjne metody otrzymywania smoły drzewnej i pędzenia dziegciu metodą „garnek na garnku”. Wytopki w Tokarni odbyły się już po raz 23.

- To jest święto, które pielęgnujemy, bo warto powracać do tradycji ziemi świętokrzyskiej – mówi Beata Ryń, z Parku Etnograficznego w Tokarni.

Tradycyjnie na miejscu zadbano o odpowiednią oprawę. Odwiedzający skansen mogli obejrzeć występy Zespołu Pieśni i Tańca „Wincentowianie” oraz grupy „Jędrusie”.

W Tokarni pojawiły się również Wodociągi Kieleckie ze swoim Miasteczkiem Przyłączeniowym. Pod hasłem: „Obudź się, czas się włączyć”, przedstawiciele spółki zachęcali mieszkańców do korzystania z nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. By osiągnąć efekt ekologiczny do kanalizacji powinno przyłączyć się 15 tysięcy osób, a do wodociągu tysiąc.

- W tej chwili nie osiągnęliśmy nawet 50%, dlatego apelujemy do mieszkańców, żeby korzystali z nowych sieci – mówi Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich.

Wodociągi zachęcały do odwiedzenia swojego miasteczka. Na miejscu można było spróbować kieleckiej KRANiczanki i wziąć udział w konkursach z nagrodami.

- Pokazujemy tu, że kielecka wodę można pić prosto z kranu, że nie trzeba jej filtrować, ani przegotowywać – zaznacza Ziemowit Nowak.

W miasteczku wodociągów pojawił się również specjalny ambulans badawczy, pracujący w służbie środowisku. Samochód zakupiono ze środków unijnych.

Uczestnicy tegorocznej edycji wytopków mogli ponadto zobaczyć, jak wyglądał targ z początku XX wieku oraz obejrzeć pokaz mody retro.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama