Specjalnie przystosowany na ten cel przeszklony, mobilny pawilon odwiedzi 22 miasta w 8 województwach. Wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, podróżuje po Polsce od czerwca 2014. Będzie też gościć na wybranych festiwalach. Od 29 czerwca do 1 lipca będzie gościć w Pińczowie.
- Pińczów jest jednym z najstarszych miast, gdzie Żydzi się osiedlali. Wzmianki pisane mamy już z 1576 roku, aczkolwiek możemy się doszukać w źródłach, że już dużo wcześniej mieszkali tu Żydzi. Największy rozkwit to II połowa XVI wieku i I połowa XVII wieku – dodała Renata Urban.
Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultury polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego. Wystawie towarzyszą różnorodne działania prowadzone przez edukatorów muzeum oraz lokalnych działaczy: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, działania w przestrzeni miejskiej.
- Temu projektowi będą towarzyszyć imprezy z działań lokalnych. Z naszej strony będą to wykłady dotyczące żydowskiej historii Pińczowa, jak również wykład o świętach żydowskich. Odbędzie się również spacerek po Pińczowie, ale również śladami nieistniejących już obiektów – powiedziała Renata Urban, historyk w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.
Choć na dzień dzisiejszy niewiele pozostało w Pińczowie zabytków i miejsc związanych ze społecznością żydowską, to jednak historia tego małego miasteczka jest bardzo ciekawa.
- Na obecną chwilę mamy tylko renesansową Synagogę, ale były trzy cmentarze, była fabryka cykorii, była Mykwa i Dom Modlitwy – dodała pani Renata.
„Muzeum na kółkach” będzie gościć w Pińczowie od 29 czerwca do 1 lipca, potem ekspozycja będzie udostępniona w Kielcach.
Napisz komentarz
Komentarze