W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie prowadzi kursy zawodowe, pozwalające uczniom bez większych problemów znaleźć zatrudnienie po ukończonej nauce w placówce. Dodatkowo uczniowie wyjeżdżają na praktyki krajowe i zagraniczne, między innymi do Hiszpanii, Francji, Włoch, Anglii i Niemiec. Podczas wyjazdów młodzież nawiązuje kontakty pozwalające na podjęcie zatrudnienia w jednostkach, gdzie odbywali wcześniej praktykę.
- Projekty realizowane są praktycznie dla wszystkich kierunków, które u nas w szkole funkcjonują – dla mechaników, hotelarzy, informatyków, architektów krajobrazu oraz dla geodetów, techników żywności i fryzjerów – mówi Artur Węgliński, nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum informatycznym i mechanicznym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.
Projekty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.
- Zainteresowanie z roku na rok rośnie. Dzięki realizacji tych projektów u nas w szkole, pomimo niżu demograficznego, nasza szkoła z roku na rok ma więcej uczniów – mówi Artur Węgliński.
Kilku uczestników opowiedziało nam przed kamerą o udziale w projekcie i praktykach zagranicznych.
- Już na początku mojej nauki w tej szkole miałam okazję skorzystać z wyjazdu zagranicznego na praktyki do Anglii, które trwały trzy tygodnie. Wykonywaliśmy typowe prace związane z naszym zawodem. W czasie wolnym chodziliśmy na kręgle i zwiedzaliśmy okoliczne zabytki. Było to niezapomniane przeżycie, poznaliśmy wspaniałych ludzi, podszlifowaliśmy swój język, a zdobyte tam doświadczenie pozwoli nam rozwijać się w przyszłości i znaleźć lepszą pracę – mówi Klaudia Gągorowska z technikum hotelarskiego w ZSP nr 5 w Łopusznie.
- Szkoła daje mi możliwość spełnienia swoich marzeń wysyłając mnie na kurs kelnerski oraz kurs barmański. Naukę łączę ze swoją pasją. Szkoła oferuje mi liczne wyjazdy zagraniczne, na przykład do Hiszpanii czy Niemiec. Odbyliśmy też staż w Wielkiej Brytanii. Takie wyjazdy to dla każdego wielka szansa, by poznać inną kulturę i obyczaje oraz zdobyć niezbędne doświadczenie potrzebne w karierze zawodowej po zakończeniu edukacji. Dodatkowo ukończyłam darmowy kurs prawa jazdy kategorii B – dodaje Paulina Czupryńska z technikum hotelarskiego.
Łączna kwota przeznaczona na Program Operacyjny Kapitał Ludzki wynosi około sześciu milionów złotych.
Napisz komentarz
Komentarze