Radosław Petrus, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie został finalistą 56. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Pokonując rywali w etapie okręgowym, uczeń zakwalifikował się do etapu centralnego, gdzie po godzinnym teście okazał się być bezkonkurencyjny. Sukces Radka to również olbrzymi wkład zespołu historyków pod przewodnictwem profesora Piotra Starzyka.
- Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest jedną z najstarszych i najważniejszych olimpiad przedmiotowych organizowanych przez MEN. Będąc finalistą, Radek już ma możliwość wyboru wybranej uczelni w kraju i jest zwolniony z matury z wiedzy o społeczeństwie. Będąc finalistą ma możliwość uczestniczenia później w życiu naukowym, a następnie w różnych sferach życia publicznego. Tego życzymy Radkowi i trzymamy kciuki za jego sukces i karierę zawodową – mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie, Teresa Pasowska.
- Przygotowania odbywały się nieustannie. W zeszłym roku wzięliśmy po raz pierwszy udział w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Święcie Współczesnym, ale nie udało nam się wyjść z etapu szkolnego. Na bazie wyciągania wniosków sukces Radka mówi sam za siebie, ponieważ został finalistą. Cieszymy się ogromnie z jego sukcesów, ale również z sukcesów pozostałych naszych mistrzów – dodaje Aneta Węgrzyn, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.
Sam olimpijczyk opowiedział nam, skąd wzięło się u niego zainteresowanie tą dziedziną wiedzy.
- Poniekąd ten kierunek zawsze mnie, w pewnym sensie, pociągał. Nie tylko historia, ale i kierunki pokrewne, na przykład wiedza o społeczeństwie, polityka, prawo i te sprawy, które trzymam blisko siebie – mówi Radosław Petrus.
Oprócz Radka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łopusznie uczy się również dwóch innych wyjątkowych uczniów. Adrian i Łukasz mają na swoim koncie również niemałe osiągnięcia.
- W tym roku, wraz z kolegą Radosławem braliśmy udział w trzech olimpiadach tematycznych. We wszystkich trzech poszło nam nieźle, zajęliśmy miejsca w pierwszej dziesiątce i w tym roku mamy jeszcze zamiar bronić dla naszej szkoły tytułu zwycięzcy wiedzy w olimpiadzie o Solidarności – mówi Adrian Skrzypczyk.
- Wystartowałem w „Olimpiadzie o Solidarności. Dwie dekady” i zająłem drugie miejsce w województwie. Wystartowałem też w kolejnym konkursie wiedzy o Solidarności w województwie świętokrzyskim i na razie przeszedłem etap szkolny – mówi Łukasz Szustak.
Nauczycielka historii z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łopusznie przekonywała, że ciężko jest zaszczepić uczniom historię, gdyż nie jest ona lubianym przedmiotem, co jeszcze bardziej podnosi rangę sukcesu olimpijczyków.
- Taki sukces da się osiągnąć tylko i wyłącznie z osobami, które mają takie zakusy do historii i rzeczywiście trzeba się tu wykazać ogromną wiedzą i ogromną determinacją. Uczniowie przygotowywali się przede wszystkim z podręczników akademickich, z których korzystają studenci, co wymagało od nich ciężkiej, nieustannej pracy i zapału. Bez tego nie osiągnęliby tego, co osiągnęli, bo to jest na prawdę coś niesamowitego. Chapeau bas w ich stronę za to co udało im się do tej pory osiągnąć – mówi Aneta Węgrzyn.
Zarówno dyrekcja placówki, jak i kadra nauczycielska nie ukrywała dumy z osiągnięć uczniów.
- Jesteśmy ogromnie dumni i cieszymy się z sukcesów, ponieważ ci uczniowie promują naszą szkołę. Pokazują w dobrym świetle placówkę, samego siebie i miejscowość w której się uczą, jak również powiat. Liczymy na więcej sukcesów, nie tylko w dziedzinie historii, ale również innych dziedzinach życia szkolnego – mówi dyrektor, Teresa Pasowska.
- Cały zespół historyków jest z nich dumny, tak jak i cała szkoła. Liczymy na to, że w tym roku obronią nasz tytuł w konkursie o Solidarności, bo w zeszłym roku Adrian Skrzypczyk wygrał tę wojewódzką olimpiadę i w tym roku nasi trzej mistrzowie biorą w niej udział. Liczymy, że któryś z nich zajmie znowu pierwsze miejsce. Trzymamy wszyscy za nich kciuki i życzymy sukcesów – dodaje nauczycielka.
Przed olimpijczykami kolejne wyzwania. 10 i 11 czerwca Łukasz Szustak będzie reprezentował województwo w finale centralnym konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Całej olimpijskiej trójce życzymy wytrwałości w nauce i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.
Napisz komentarz
Komentarze