Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:59
Reklama
Reklama

Rewitalizacja Miedzianki coraz bliżej realizacji

Wszytko wskazuje na to, że już niedługo, w rezerwacie Miedzianka w powiecie chęcińskim powinny ruszyć prace rewitalizacyjne. Udostępnienie sztolni „Zofia” i „Teresa” byłoby, niewątpliwie, kolejną bardzo ciekawą atrakcją turystyczną województwa świętokrzyskiego.

19 marca odbyło się kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji i zagospodarowania terenu wokół rezerwatu Miedzianka. Tym razem w spotkaniu z burmistrzem Robertem Jaworskim i przedstawicielami Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa wziął udział członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Kazimierz Kotowski. Rozmowy doprowadziły do decyzji o podpisaniu porozumienia intencyjnego, a w późniejszym czasie umowy konsorcjum. Obiekt stanowi doskonałą prezentację górnictwa kruszcowego i znakomicie nadaje się do wykorzystania w celach turystycznych.

- Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony i cieszę się, że władze Chęcin myślą o tym, co dalej i jak rozwijać ten obszar promocji oraz jak udostępniać kolejne miejsca, które są związane z historią, mówią o naszej, szeroko rozumianej, geologii, o tym wszystkim, czym możemy pochwalić się i co możemy pokazać, jako dowód minionych lat – mówi Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

- W ostatnich latach region świętokrzyski zrobił niesłychanie dużo dla promocji turystycznego wykorzystania obiektów dziedzictwa górniczego i geologicznego. To jest imponujące. Żaden inny region nie wykorzystał tej szansy, którą dawały oczywiście, między innymi, środki unijne – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

- Ciesze się, że jest duże zainteresowanie tym tematem. Deklaracje Urzędu Marszałkowskiego są takie, że chcą współpracować w tym przedsięwzięciu. Jestem również po rozmowie ze starostą powiatu kieleckiego, który również wykazuje zainteresowanie. Za akceptacją przedstawicieli wspólnoty miejscowości Miedzianka, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego i merytorycznej instytucji, uczelni Akademii Górniczo-Hutniczej myślę, że uda nam się wspólnie takie przedsięwzięcie podjąć i doprowadzić do udostępnienia dla turystów sztolni, ścieżek geoturystycznych i geoedukacyjnych na Górze Miedzianka – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.

- Bardzo się cieszymy, że jest wola współpracy ze strony marszałka województwa, jak również ze strony burmistrza Chęcin, naszego absolwenta, absolwenta mojego wydziału – dodaje rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie jako jedyna w Polsce nadal posiada rozwinięte kształcenie i prowadzi badania naukowe z zakresu górnictwa i geologii. Jak podkreśla rektor uczelni, Miedzianka byłaby dla studentów obiektem wręcz kultowym.

- Przede wszystkim wnieślibyśmy znajomość zagadnień górniczych i geologicznych, bo tu jest fantastyczna mineralizacja i trzeba się na tym znać. To także udostępnienie górnicze, więc trzeba także dobrze zabezpieczyć te obiekty. Mocno włączymy się także w aranżacje całego obiektu, bo to powinno być zaplecze i infrastruktura - mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Rewitalizacja Miedzianki to bardzo dobra promocja gminy i województwa poprzez rozwój szeroko rozumianej turystyki, ale i współpracy z uczelniami. To także bardzo duży rozwój gospodarczy.

- To będzie takim fajnym produktem turystycznym, który może służyć rozwojowi nie tylko gminy i miasta Chęciny, nie tylko miejscowości Miedzianka, ale może służyć rozwojowi całego województwa świętokrzyskiego. Fantastycznie się składa, że nagromadzenie takich ciekawych miejsc, jak Zamek Królewski w Chęcinach, Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim, czy powstające Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej tworzą takie skupisko ciekawych miejsc, które są już atrakcją turystyczną. Przedsięwzięcie, do którego się zabieramy może być kolejnym produktem turystycznym – mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny.

- Gmina Chęciny przekonała nas i przekonuje, że warto ten samorząd wspierać, że warto współpracować, że warto poświęcić czas, zabiegi organizacyjne, ale i środki finansowe, aby tworzyć takie centrum nieopodal stolicy regionu, nieopodal Świętego Krzyża, bardzo blisko Jaskini Raj. To wszystko tworzy piękny i charakterystyczny dla regionu obraz – mówi marszałek Kotowski.

Oprócz udostępnienia sztolni oraz rewitalizacji, w skład projektu przystosowania rezerwatu Miedzianka dla turystów wchodziłaby budowa parkingu oraz rozbudowa Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego. Całkowite zakończenie prac i zwiedzanie będzie możliwe za około 3 do 4 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama