Pojęcie regrantingu pojawiło się stosunkowo niedawno w Polsce. Nie ma dobrego tłumaczenia, dlatego ci, którzy wprowadzili je na polski rynek nadal się nim posługują. Regranting, to forma w której grant jest dawany organizacji, która dalej przekazuje go innym organizacjom, dzieląc te pieniądze na organizacje pozarządowe.
- Od 2010 roku jest taka możliwość. Grantodawca dawał granty organizacji pozarządowej, która realizowała jakieś zadanie. Teraz ten proces przebiega dwufazowo. Grantodawca organizuje otwarty konkurs ofert na organizację zadania publicznego, w ramach którego wybierany jest operator i to operator, również na zasadach konkursowych wybiera grantobiorców, którym są przekazywane pieniądze i to oni realizują swoje projekty – wyjaśnia Artur Pizoń.
Jak podkreślają specjaliści, jest to bardzo dobry mechanizm uczenia ludzi gospodarności i nie tylko. W Polsce regranting jest z powodzeniem stosowany od kilku lat przez organizacje pozarządowe, na przykład w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, finansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W sektorze publicznym jest on jednak nadal w zasadzie nieznany, dlatego organizowane są takie spotkania.
W Łącznej w spotkaniu informacyjnym wzięło udział kilkanaście osób z terenu całego powiatu skarżyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze