Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:48
Reklama
Reklama
Powiat włoszczowski:

Włoszczowa

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z gminy Włoszczowa – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Wiadomości Świętokrzyskie: Mały Strażak, PESEL i Europejska Stolica Kultury
Wiadomości Świętokrzyskie: Mały Strażak, PESEL i Europejska Stolica Kultury

Ochotnicze Straże Pożarne z regionu mogą starać się o dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenie jednostek. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił nabór wniosków do programu „Mały strażak”. Na ten cel WFOŚIGW przeznaczy 1,75 mln zł Nieprzerwanie od kilkunastu dni gotują i wydają ciepłe posiłki tym którzy uciekli przed wojną. W Kielcach grupa wolontariuszy i kucharzy przez siedem dni w tygodniu pomaga bo jak mówią: tak właśnie trzeba.  Na jak długo wystarczy im sił. Urząd Miasta i Gminy w Końskich szykuje się na najazd uchodźców z Ukrainy, którzy chcą mieć nadany polski numer PESEL. Od środy rusza rejestracja. Konecki magistrat spodziewa się ogromnego zainteresowania ze strony uchodźców, którzy w liczbie około tysiąca osób przebywają w ośrodkach w Sielpi. Jest o co walczyć - miasta, które zostają stolicami, otrzymują 1,5 mln euro od Unii Europejskiej na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej. Kielce powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029. To szansa na dużą promocję naszego miasta i organizację wielu ciekawych wydarzeń. Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej wraz z Nadleśnictwem Skarżysko i Suchedniów zwracają się do mieszkańców powiatu skarżyskiego z apelem pod nazwą STOP pożarom traw. Tylko w ostatni weekend skarżyska straż interweniowała aż 7 razy. Laser w kosmetyce był tematem szkolenia, jakie w ubiegłym tygodniu zorganizowano w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku. To jedna z wielu dodatkowych opcji rozwoju, na jakie mogą liczyć uczniowie placówki

16.03.2022 08:06
Zdawali egzamin na kartę rowerową
Zdawali egzamin na kartę rowerową

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym cyklistów to jeden z policyjnych priorytetów. Dlatego dziś włoszczowscy funkcjonariuszy spotkali się z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych z Bukowy, by przeprowadzić profilaktyczne spotkanie, a także zrealizować egzamin na kartę rowerową.Dziś włoszczowscy policjanci spotkali się w miasteczku ruchu drogowego z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych z Bukowy, by przeprowadzić egzamin na  kartę rowerową.  Uczniowie egzaminowani byli z umiejętności praktycznych oraz wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. W spotkaniu aktywnie uczestniczyły dwie grupy wiekowe. Czwartoklasiści, którzy przygotowywali się do części teoretycznej oraz uczniowie klasy szóstej, przystępujący dziś do egzaminu praktycznego. Część praktyczna polegała na prawidłowym pokonaniu toru oraz zastosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Do egzaminu przystąpiło 10 uczniów, wszyscy ukończyli egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskali kartę rowerową. Dodatkowo policjanci przeprowadzili z uczniami rozmowę z zakresu  prawidłowej jazdy oraz ostrożności, którą muszą zachować podczas poruszania się po drogach.   Źródło: KPP we Włoszczowie [gallery ID=1415]

15.03.2022 13:21
Mariusz Szczygieł o miłości do kultury naszych południowych sąsiadów
Mariusz Szczygieł o miłości do kultury naszych południowych sąsiadów

Opowieści o czeskiej kulturze, dystansie do życia, historii tego narodu i sztuce która dla Polaków bywa kontrowersyjna - w poniedziałek Mariusz Szczygieł był gościem Poczytalni Na dVoRcu w Kielcach. Pisarz i dziennikarz związany jest z regionem świętokrzyskim o czym opowiedział nam podczas tego spotkania. 

15.03.2022 11:00
Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka - można składać wnioski
Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka - można składać wnioski

Do 30 czerwca br. można składać wnioski o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Jest do trzecia edycja nagrody, którą Samorząd Województwa Świętokrzyskiego uhonoruje muzealników z naszego regionu.

14.03.2022 09:55
UOKiK: sprawdzane są wszystkie sygnały o wykorzystywaniu trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy
UOKiK: sprawdzane są wszystkie sygnały o wykorzystywaniu trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy

Sprawdzane są wszystkie sygnały dotyczące wykorzystywania trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy - powiedziała PAP rzecznik prasowy UOKiK Małgorzata Cieloch. Sprawdzamy je pod kątem praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, np. wprowadzania w błąd.

13.03.2022 15:41
Premier: tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona
Premier: tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona

Obowiązująca do końca lipca tego roku Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na terenie rozbudowy Tłoczni Gazu Gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie.

12.03.2022 11:03
Ministerstwo Zdrowia: 11 116 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem; zmarło 127 osób z COVID-19. Koronawirus nadal zabija, nie zapominajmy o tym!
Ministerstwo Zdrowia: 11 116 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem; zmarło 127 osób z COVID-19. Koronawirus nadal zabija, nie zapominajmy o tym!

Badania potwierdziły kolejne 11 116 zakażeń, w tym 1148 ponownych – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 127 osób z COVID-19.Zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (1805), wielkopolskiego (1503), kujawsko-pomorskiego (953), dolnośląskiego (905), zachodniopomorskiego (845), lubelskiego (664), pomorskiego (621), małopolskiego (610), śląskiego (595), łódzkiego (569), warmińsko-mazurskiego (497), lubuskiego (494), świętokrzyskiego (338), opolskiego (260), podlaskiego (240) i z podkarpackiego (150).MZ podało, że w 67 informacjach o zakażeniach nie ma adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.Ministerstwo poinformowało, że na COVID-19 zmarło 29 osób, a 98 chorych z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 811 109 przypadków. Zmarły 113 434 osoby z COVID-19.Dotychczas najwięcej nowych przypadków zakażenia SARS-COV-2 w całej pandemii wykryto 27 stycznia br. Resort poinformował wtedy o 57 659 chorych z COVID-19. Najwięcej zgonów potwierdzono 8 kwietnia 2021 r. Zanotowano wtedy 954 przypadki śmiertelne. (PAP)

12.03.2022 10:21
Wiadomości Świętokrzyskie: paszporty, pomaganie, inwestycje i basen
Wiadomości Świętokrzyskie: paszporty, pomaganie, inwestycje i basen

W imieniu Aleksandry Bieleckiej  zapraszamy  Państwa do obejrzenia Wiadomości Świętokrzyskie, a w nich dziś między innymi powiemy o : złożeniu wniosku o paszport, opowiemy o Onkologicznym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i o wielkim sercu mieszkańców Skarżyska.  Nie zabraknie także informacji z Jędrzejowa i Końskich. Zapraszamy.

12.03.2022 10:12
Pomoc prosto z serca
Pomoc prosto z serca

Włoszczowscy policjanci angażują się w pomoc naszym sąsiadom. Prowadzą zbiórki pieniędzy oraz potrzebnych rzeczy. Dzisiaj dyżurny włoszczowskiej jednostki pomógł w transporcie darów przekazanych między innymi przez I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie. Zebrane rzeczy zostały przekazane do szpitala we Lwowie.

10.03.2022 18:54
Wiadomości Świętokrzyskie: specustawa ZUS, Sielpia oblężona przez uchodźców, dary dla Żmerynki
Wiadomości Świętokrzyskie: specustawa ZUS, Sielpia oblężona przez uchodźców, dary dla Żmerynki

Na podstawie specustawy ZUS uruchomi dedykowaną infolinię w języku ukraińskim. Na uchodźców w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą czekali tłumacze a także materiały informacyjne. Kluczowym rozwiązaniem mają być narzędzia z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy.

10.03.2022 17:43
Świętokrzyskie: w regionie może już przebywać około 30 tys. uchodźców z Ukrainy
Świętokrzyskie: w regionie może już przebywać około 30 tys. uchodźców z Ukrainy

Przez punkty recepcyjne w woj. świętokrzyskim przeszło już ponad 3 tys. uchodźców z Ukrainy. Ale z nieoficjalnych szacunków wynika, że może być ich znacznie więcej. "Szacujemy, że do naszego regionu mogło trafić już około 30 tys. uchodźców" – powiedział PAP wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.W stolicy regionu świętokrzyskiego działają dwa punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Główny przygotowano przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim (Al. IX Wieków Kielc 3), a drugi na dworcu autobusowym – Punkt Promocji Kielc (wejście A), ul. Czarnowska 12. Punkty są czynne całą dobę, podobnie jak telefon (41-342-12-14), gdzie można uzyskać niezbędne informacje. Hala widowiskowo-sportowa w Chęcinach koło Kielc pełni funkcję tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców. Po wypoczynku i rejestracji wszyscy zostają przewiezieni przygotowanymi autokarami do wyznaczonych przez wojewodę miejsc tymczasowego pobytu w województwie. "Uchodźcy, którzy do nas przybywają, odpoczywają kilka godzin bądź jeden dzień i jadą dalej. Ale szacujemy, że około 100 osób zdecydowało się na pozostanie w naszej gminie. Zostali zakwaterowani m.in. w szkole powiatowej, gdzie mają naprawdę godne warunki, w gospodarstwach agroturystycznych i domach prywatnych. Wielu przedsiębiorców, sportowców, osób prywatnych przyjęło pod swój dach mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną" – podkreślił burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Podobne warunki przygotowano także dla uchodźców przyjeżdżających pociągiem do Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim. W woj. świętokrzyskim jest około 40 ośrodków rządowych, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć opiekę, zakwaterowanie i wyżywienie. "Z rządowej pomocy skorzystało już ponad 3 tys. osób, którzy zostali zakwaterowani w naszych ośrodkach. Bliżej nieokreślona liczba uchodźców trafiła do domowych gospodarstw, gdzie znaleźli schronienie u mieszkańców naszego regionu" – powiedział PAP wojewoda świętokrzyski. Dodał, że ogólna liczba obywateli Ukrainy, którzy trafili do regionu może być nawet 10-krotnie większa, czyli około 30 tys. osób."To wszystko powinno już niedługo się wyjaśnić, bo do tej pory nie prosiliśmy obywateli Ukrainy o jakąkolwiek formę spisywania się, dostarczania jakichkolwiek dokumentów. Ale to się zmieni w momencie wejście w życie specustawy. Ukraińcy będą mieli dostęp do rynku pracy, szkolnictwa, medycyny itd. A my oczekujemy tylko jednego. Aby udali się do urzędu gminy. Tam, gdzie nasi rodacy dostają dowody osobiste, mieszkaniec Ukrainy dostanie coś w rodzaju dowodu osobistego, z numerem, coś w rodzaju PESEL" – podkreślił Koniusz. Dodał, że wtedy będzie można w miarę dokładnie określić liczbę uchodźców, którzy trafili do regionu świętokrzyskiego. "Na razie tego nie wymagamy. Mieszkańcy Ukrainy przede wszystkim powinni w tej chwili odpocząć po tych dramatycznych wydarzeniach w ogarniętej wojną Ukrainie" – podkreślił wojewoda świętokrzyski, który liczy, że specustawa już w przyszłym tygodniu wejdzie w życie. "Tam są przede wszystkim środki finansowe skierowane do poszczególnych województw i poszczególne segmenty. Każdy z tych segmentów, jak oświata czy służba zdrowia muszą być wzmocnione finansami. Na tworzenie choćby dodatkowych żłobków, klas w szkołach. Służba zdrowia musi mieć środki na refundowane leki, na pokrycie tego co obywatele Ukrainy muszą dostać w ramach naszej kompleksowej pomocy" – powiedział Koniusz. Dodał, że korzyści obu stronom przyniesie otwarcie rynku pracy dla obywateli Ukrainy. "Uchodźcy szukają tej pracy, ale przecież są branże, które narzekają na brak pracowników. Podjęcie tej pracy da mieszkańcom Ukrainy poczucie własnej godności i bezpieczeństwa finansowego. Polska daje im bezpieczeństwo jako kraj. Ale mając jeszcze bezpieczeństwo finansowe, obywatele Ukrainy powinni bardzo dobrze czuć się w naszym kraju" – podkreślił wojewoda świętokrzyski. (PAP)

10.03.2022 17:20
NBP: inflacja w tym roku na podwyższonym poziomie, w przedziale 9,3-12,2 proc.
NBP: inflacja w tym roku na podwyższonym poziomie, w przedziale 9,3-12,2 proc.

Inflacja w 2022 r. pozostanie na podwyższonym poziomie, do czego przyczynią się m.in. skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował NBP po wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. NBP obniżył prognozę wzrostu PKB na br. do 3,4-5,3 proc. z 50-procentowym prawdopodobieństwem.

08.03.2022 19:12
Reklama