Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 01:22
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Powiat jędrzejowski:

Jędrzejów

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z gminy Jędrzejów – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Wiadomości Świętokrzyskie: pieniądze dla samorządów, mieszkańcy korzystają już z nowej drogi, II Festiwalu Smaków Babiego Lata
Wiadomości Świętokrzyskie: pieniądze dla samorządów, mieszkańcy korzystają już z nowej drogi, II Festiwalu Smaków Babiego Lata

Zapraszamy na Wiadomości Świętokrzyskie. Dziś w programie między innymi: pieniądze dla samorządów - prawie 2 mld zł z Unii Europejskiej, mieszkańcy miejscowości Chrusty korzystają już z bezpiecznej drogi, zaprosimy też Państwa na II Festiwalu Smaków Babiego Lata w gminie Masłów.

29.09.2022 15:00
W Wiadomościach Świętokrzyskich o milionach dla przedsiębiorców, Strategii Zintegrowanych Inwestycji i Jan Nowicki na inaugurację sezonu w filharmonii
W Wiadomościach Świętokrzyskich o milionach dla przedsiębiorców, Strategii Zintegrowanych Inwestycji i Jan Nowicki na inaugurację sezonu w filharmonii

Dziś w Wiadomościach Świętokrzyskich: Kolejne miliony na pożyczki dla przedsiębiorców, Strategia Zintegrowanych Inwestycji, zapowiemy też sezon artystyczny w filharmonii.

28.09.2022 15:30
Koniec nielegalnego rodzinnego interesu
Koniec nielegalnego rodzinnego interesu

W miniony poniedziałek jędrzejowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn. W ich mieszkaniach zabezpieczyli w sumie 57 kartonów i 11 paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych o rynkowej wartości przekraczającej 13 500 złotych. Działalność ojca i jego syna oceni sąd.

28.09.2022 12:48
KGP: policjanci będą prowadzić działania dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego
KGP: policjanci będą prowadzić działania dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego

Na polskich drogach policjanci będą prowadzić ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - poinformował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że od początku roku na przejściach dla pieszych doszło do prawie 1,6 tys. wypadków, w których zginęło 96 osób, a 943 zostały rannych.

28.09.2022 10:01
Wiadomości Świętokrzyskie: rusza kolejny nabór, nowoczesne boisko i „Natura Kina”
Wiadomości Świętokrzyskie: rusza kolejny nabór, nowoczesne boisko i „Natura Kina”

Wiadomości Świętokrzyskie: Fotowoltaika i termomodernizacja. Rusza kolejny nabór, nowoczesne i wielofunkcyjne boisko, będzie też relacja z imprezy „Natura Kina” w Pińczowie.

27.09.2022 15:30
Kolejni poszukiwani zatrzymani przez kryminalnych
Kolejni poszukiwani zatrzymani przez kryminalnych

W ostatnim czasie jędrzejowscy kryminalni zatrzymali 5 poszukiwanych. Rekordzistę, poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania czeka 2,5 letni pobyt w zakładzie karnym.

27.09.2022 11:36
Wiadomości Świętokrzyskie: Mocne uderzenie, Suchedniów świętował i tylko szkoda lata
Wiadomości Świętokrzyskie: Mocne uderzenie, Suchedniów świętował i tylko szkoda lata

W miony weekend w Kielcach odbyły się VII Mistrzostwa Świata Karate w Kategoriach Wagowych. Halą Legionów zawładnęła waleczna atmosfera. W turnieju wzięło udział 178 zawodników z 40 państw. Pierwsze medale w historii mistrzostw zdobyli reprezentanci polskiej kadry - Monika Zielińska i Maciej Mazur.W niedzielę w gminie Końskie znaleziono ciało mężczyzny z wyraźną raną kłutą. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Końskich. Co w tej sprawie już wiemy?W bieżącym roku przypada 60. rocznica uzyskania praw miejskich przez Suchedniów. Z tej okazji Fundacja Triada wraz z Urzędem Miasta i Gminy oraz Starostwem Powiatowym zaprosiła mieszkańców całego powiatu skarżyskiego do wspólnego świętowania podczas wydarzenia „Naturalnie Aktywny Jubileusz”.Młodzi Demokraci protestowali przeciwko działaniom Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Do swojego protestu zaprosili przedstawicieli partii: Młodzi Razem Świętokrzyskie, Młoda Prawica Świętokrzyskie, FMS Świętokrzyskie oraz Młoda Lewica Świętokrzyskie. Protest przebiegał w przyjaznej atmosferze, a młodzi jasno wyrażali swoje żale i obawy w stosunku do ministra Czarnka, podkreślali że są dyskryminowani i prześladowani. Oto zapis filmowy tego protestu.„Smaki Jesieni” zagościły w niedzielę w Tokarni. Odwiedzający Park Etnograficzny mogli skosztować pysznego jedzenia. Oprócz regionalnych przysmaków były też warsztaty i pokazy obrzędowe. Na scenie zaprezentowały się ludowe kapele.Na niedzielę 25 września w Jędrzejowie wyznaczono imprezę, która miała pożegnać tegoroczne lato i mimo, że jesień rozgościła się na dobre, to niedzielna pogoda chwilowo przypominała schyłek lata. Pod Centrum Kultury w Jędrzejowie nikt nie mógł się czuć zawiedziony. Doskonała zabawa potwierdziła, że mieszkańcy miasta zegarów lubią imprezy plenerowe i chętnie biorą w nich udział.

26.09.2022 17:39
Doskonała zabawa i tylko lata szkoda
Doskonała zabawa i tylko lata szkoda

Na niedzielę 25 września w Jędrzejowie wyznaczono imprezę, która miała pożegnać tegoroczne lato i mimo, że jesień rozgościła się na dobre, to niedzielna pogoda chwilowo przypominała schyłek lata. Pod Centrum Kultury w Jędrzejowie nikt nie mógł się czuć zawiedziony. Doskonała zabawa potwierdziła, że mieszkańcy miasta zegarów lubią imprezy plenerowe i chętnie biorą w nich udział.

26.09.2022 09:46
NFZ: Prawie cztery tysiące punktów, w których można się zaszczepić przeciwko grypie
NFZ: Prawie cztery tysiące punktów, w których można się zaszczepić przeciwko grypie

Od początku września w placówkach medycznych i aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. W Polsce jest już blisko 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach. "Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie, a szczegółowe informacje, w tym zasady kwalifikacji, są opublikowane na stronie internetowej NFZ" - przekazał dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek.Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dostaną kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić między innymi pacjenci w wieku 18 – 65 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65+. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz."Szczepić przeciw grypie mogą lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta i diagnosta laboratoryjny, pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19" - dodał Florek.Jak poinformował NFZ za każde podanie szczepionki przeciwko grypie fundusz zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia i podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, jednak dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,8255.html. (PAP)

26.09.2022 08:22
Synoptyk IMGW: niedziela ciepła, z większą ilością opadów
Synoptyk IMGW: niedziela ciepła, z większą ilością opadów

W niedzielę od południowego zachodu do Polski będzie napływało ciepłe i wilgotne powietrze. Jak powiedziała PAP Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, w wielu miejscach kraju, szczególnie na południowym zachodzie i południu, może spaść deszcz.

25.09.2022 07:34
„Zabawne czasy” minister edukacji nie lubi dzieci!
„Zabawne czasy” minister edukacji nie lubi dzieci!

Młodzi Demokraci protestowali przeciwko działaniom Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Do swojego protestu zaprosili przedstawicieli partii: Młodzi Razem Świętokrzyskie, Młoda Prawica Świętokrzyskie, FMS Świętokrzyskie oraz Młoda Lewica Świętokrzyskie. Protest przebiegał w przyjaznej atmosferze, a młodzi jasno wyrażali swoje żale i obawy w stosunku do ministra Czarnka, podkreślali że są dyskryminowani i prześladowani. Oto zapis filmowy tego protestu.  

24.09.2022 10:20
W pierwszych dniach po zaostrzeniu prawa drogowego policja notuje spadek przekroczeń prędkości
W pierwszych dniach po zaostrzeniu prawa drogowego policja notuje spadek przekroczeń prędkości

W pierwszych dniach od zaostrzenia prawa drogowego policjanci zanotowali 377 interwencji związanych z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h - wynika z danych Komendy Głównej Policji. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich o prawie 280 więcej.17 września zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym, w tym nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP poinformował, że w ciągu kilku dni, od kiedy obowiązują wyższe grzywny i nowy taryfikator punktów karnych, a punkty pozostają na koncie kierowców popełniających wykroczenia przez 2 lata policja odnotowała 377 interwencji związanych z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. "Wszyscy ci kierujący stracili uprawnienia na okres 3 miesięcy oraz zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi od 1500 do 2500 zł. Jeśli po raz kolejny popełnią takie wykroczenie, obowiązywać ich będzie już tzw. recydywa i grzywna w podwójnej wysokości" - powiedział nadkom. Opas.Dla porównania w ubiegłym roku, w którym obowiązywały już pierwsze zmiany przepisów i wyższe mandaty - takich interwencji było 656. "Życzylibyśmy sobie, aby ten trend był nadal co najmniej tak silny, gdyż to właśnie m.in. nadmierna prędkość ma wpływ na skalę najtragiczniejszych zdarzeń drogowych" - ocenił. Dopytywany o wpływ nowego prawa na statystyki podkreślił, że zależy ona od wielu czynników. "To zbyt krótki okres, aby wnioskować na podstawie tygodniowych danych o tej kwestii" - powiedział. "Dotychczasowe dane roczne wskazują jednak, że zapewne mniejsza prędkość poruszających się po polskich drogach pojazdów przyczynia się do tego, że skutki wypadków są mniej tragiczne" - powiedział. Dodał, że wnioski o tym, że kierowcy poruszają się wolniej można wysnuć po niemal 44 proc. mniejszej liczbie policyjnych interwencji związanych z przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Od początku roku takich interwencji było 23 769; w analogicznym okresie ub. r. - 41 992. Mimo to na drogach ciągle dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Tak było m.in. w ostatni wtorek w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie pieszy, by uniknąć potrącenia przez pojazd ciężarowy, musiał uciekać z pasów. Kierowca ciężarówki odjechał z miejsca, ale niedługo później zatrzymali go policjanci. Został ukarany 1500 zł mandatem oraz 15 punktami karnymi. Inny kierowca prawo jazdy stracił zaledwie w ciągu 18 sekund. W tym czasie prowadząc dacię uzbierał 29 punktów karnych. Mężczyzna wyprzedzał na przejściu dla pieszych i przekroczył dozwoloną prędkość o 66 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy i otrzymał mandat 3500 zł. Rekordzistów nie brakowało jednak i przed wprowadzeniem nowego taryfikatora punktów. Niedługo przed wprowadzeniem nowego prawa drogowego policjanci ustalili mężczyznę, który jadąc osobowym oplem w ciągu dwóch minut skumulował 31 punktów karnych. Mężczyźnie, który wyprzedzał na przejściu i skrzyżowaniu, nie zastosował się do nakazu jazdy z prawej strony znaku, a także jechał z pasa do skrętu w lewo na wprost i przejeżdżał przez podwójną ciągłą oraz powierzchnię wyłączoną grozi do 30 tys. zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów. Gdyby te wykroczenia popełnił po 17 września otrzymałby 41 punktów karnych. Z danych KGP wynika, że do 22 września na polskich drogach doszło do 15 917 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 1359 osób a 18 510 zostało rannych. Policja zwraca jednak uwagę, że liczby te są znacznie niższe niż w takim samym okresie ubiegłych lat. "W 2021 roku w tym samym czasie doszło do 305 wypadków więcej, w roku 2020 takich zdarzeń było więcej aż o 1479" - przekazał Opas.Zanotowano również mniejszą liczbę śmiertelnych ofiar wypadków. Do tej pory odnotowano ich 1359. To o 233 mniej niż rok temu i o 343 mniej niż w roku 2020. Przepisy, które zaczęły obowiązywać 17 września to drugi etap zmian w prawie drogowym, których celem - jak tłumaczył resort infrastruktury - jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jedną z ważniejszych zmian są przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Chodzi o sytuacje, gdy kierowca popełni wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.Zgodnie z obowiązującym prawem mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1 tys. zł; o 51-60 km/h - 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h - 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej - 2,5 tys. zł. Od 17 września - przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h - kwoty te wzrosły dwukrotnie w przypadku recydywy. Podwójne karanie dotyczy także innych obszarów ruchu, m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi. Kolejną zmianą jest nowy taryfikator punktów karnych, w którym zwiększono maksymalną liczbę punktów z 10 do 15. Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. 17 września zmieniły się także zasady usuwania punktów karnych. Nie można już przechodzić tzw. kursów reedukacyjnych, których ukończenie powodowało zmniejszenie liczby punktów. Wprowadzony został również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. (PAP)

24.09.2022 09:20
Reklama