Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 04:44
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Powiat kielecki:

Masłów

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z gminy Masłów – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Rozpoczyna się budowa kanalizacji w północnej części gminy Masłów
Rozpoczyna się budowa kanalizacji w północnej części gminy Masłów

Rozpoczyna się budowa  kanalizacji w północnej części gminy Masłów w ramach unijnego projektu realizowanego przez Wodociągi Kieleckie. Powstanie 35 kilometrów sieci, przepompownie, kanały sanitarne, a dostęp do kanalizacji uzyska 92 procent gospodarstw domowych. Wartość inwestycji to 43 miliony złotych.

20.09.2018 12:28
Niezwykła potańcówka w Ciekotach
Niezwykła potańcówka w Ciekotach

W niedzielę, mieszkańcy gminy Masłów otrzymali pierwsze karty seniora. Odbyło się to podczas specjalnego spotkania członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ciekotach. Seniorów do tańca porwała DJ Wika, która w tym roku skończy 80 lat.

19.09.2018 08:37
„Imieniny Stefana” i wernisaż Barbary Wachowicz w Ciekotach
„Imieniny Stefana” i wernisaż Barbary Wachowicz w Ciekotach

Po raz kolejny drugiego września Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach świętował „Imieniny Stefana”. Tym razem spotkanie poświęcono także pamięci Barbary Wachowicz, która w maju tego roku rozpoczęła przygotowania do uroczystości.

02.09.2018 16:33
Kolejna edycja Święta Pieczonego Ziemniaka w Dolinie Marczkowej
Kolejna edycja Święta Pieczonego Ziemniaka w Dolinie Marczakowej

Mogą być przyrządzane na różne sposoby, nie tylko z solą. Mowa o pieczonych ziemniakach. W sobotę w Dolinie Marczkowej w gminie Masłów po raz kolejny obchodzono ich święto.

01.09.2018 16:00
Mieszkańcy Masłowa dziękowali w Ciekotach za plony
Mieszkańcy Masłowa dziękowali w Ciekotach za plony

Dożynki Gminy Masłów zorganizowano w tym roku w Ciekotach. W amfiteatrze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” świętowali rolnicy z całej gminy. Razem z nimi za plony dziękowały władze samorządowe. Nie zabrakło także zaproszonych gości.

20.08.2018 12:17
Spotkanie z autorką książki o Oktawii Żeromskiej
Spotkanie z autorką książki o Oktawii Żeromskiej

Bohaterką prezentowanej w Ciekotach książki jest Oktawia Żeromska, z domu Radziwiłowicz.

13.08.2018 10:37
Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł. Rozpoczął się X Festiwal Wędrowania
X Festiwal Wędrowania. Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł

Koncerty gra terenowa i podróż do źródeł. Po raz dziesiąty odbył się Festiwal Wędrowania. Impreza, której ideą jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi rozpoczęła się w Ciekotach. Na artystyczne wędrowanie po Górach Świętokrzyskich zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica". Na początek koncert Kapeli Żempoł, później opera ludowa. W centrum edukacyjnym „Szklany Dom” w piątek zainaugurowano Festiwal Wędrowania. Na artystyczną podróż do niezwykłych miejsc w Górach Świętokrzyskich po raz dziesiąty zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica”. - Bardzo się cieszymy, że to się udało, ponieważ ten festiwal angażuje społeczność lokalną - mówi Krystyna Nowakowska, kier. Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach. Na Żeromszczyźnie odbyła się premiera widowiska „Idyliada – Polska” według pomysłu Krzysztofa Wrony. To połączenie muzyki ludowej z poetyckim jazzrockiem oraz eksperymentalną muzyką intuicyjną. - Kiedy pojawił się ten projekt przenoszenia muzyki ludowej do współczesności to okazało się, że musi to być tak duża forma, forma opery - mówi artysta  Krzysztof Wrona. W spektaklu wykorzystano teksty Adama Ochwanowskiego. Poemat "Idyliada" powstał niemal 40 lat temu. - On sięga do źródeł i mówi, może nie wprost, że kultura ludowa czy nam się to podoba czy nie, była matka kultury wysokiej - podkreśla Adam Ochwanowski, poeta. Na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Furmani”, Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha”, a gościnnie zagrał i zaśpiewał Adam Jarubas. Marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że powrót do źródeł może być dobrym pomysłem na promocje regionu. - Dąbrowa Dolna jest jednym z ośrodków sztuki organicznej w Polsce - dodał  Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Ideą Festiwalu Wędrowania jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi. W sobotę w Szkole Wrażliwości w Kapkazach odbyła się gra terenowa, „Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”. Przez cały weekend dla odwiedzających otwarte były pracownia książki autorskiej „Liberatorium” w Dąbrowie Dolnej, Izba Lniana w Gospodarstwie Agroturystycznym Na Górce w Wiączce oraz Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. Festiwal wsparły gmina Bodzentyn i samorząd województwa świętokrzyskiego. [gallery ID=337]

03.08.2018 18:47
Finał akcji "Lato w Teatrze" w Ciekotach
Finał akcji "Lato w Teatrze" w Ciekotach

Dobiegła końca tegoroczna edycja programu „Lato w Teatrze”. Tradycyjnie, przy tej okazji, uczestnicy zaprezentowali to, czego nauczyli się podczas dwutygodniowych warsztatów. Jeden z dwóch pokazów finałowych odbył się w Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach.

11.07.2018 13:27
Biesiada Masłowska za nami

Jednym z wydarzeń, które jest stałym elementem kalendarza imprez w gminie Masłów jest Biesiada Masłowska. Tegoroczna odsłona odbyła się w miniony weekend.

26.06.2018 12:44
Stypendia - Ciekoty
Najlepsi uczniowie z gminy Masłów otrzymali stypendia

Zakończenie roku szkolnego było dla dzieci i młodzieży z gminy Masłów podwójnym świętem. Nie dość, że rozpoczęły się wakacje, to najlepsi uczniowie otrzymali od wójta stypendium za wyniki w nauce.

25.06.2018 07:00
Przedstawiciele branzy wodociągowej zwiedzają świętokrzyskie i dyskutują o miastotwórczej roli wody
Przedstawiciele branży wodociągowej zwiedzają świętokrzyskie i dyskutują o miastotwórczej roli wody

Przedstawiciele firm wodociągowych, ochrony środowiska i usług komunalnych z całego kraju uczestniczą w konferencji „Siedem źródeł kieleckiej natury, rozwoju i witalności”. Organizatorem wydarzenia są Wodociągi Kieleckie. W Szklanym Domu w Ciekotach w środę rozpoczęła się w trzydniowa konferencja branży wodociągowej „Siedem źródeł kieleckiej natury, rozwoju i witalności”. Tytuł nie jest przypadkowy. - Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich. Przedstawiciele firm wodociągowych, ochrony środowiska i usług komunalnych z całej Polski dyskutują o miastotwórczej roli wody na przykładzie Kielc. Położenie geologiczne stolicy regionu sprawia, że źródła znajdują się bardzo głęboko, dzięki czemu woda jest wysokiej jakości, bogata w minerały takie jak magnez, wapń, sód i potas. - Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc. Podczas konferencji miejska spółka prezentuje swoją historię, a także inwestycje zrealizowane w ostatnich latach.  Duża ich część powstała dzięki unijnemu wsparciu. -  Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich. Goście z całej Polski mogą również podziwiać walory turystyczne regionu świętokrzyskiego. Zwiedzanie rozpoczęli na Żeromszczyźnie, gdzie pierwsze lata dzieciństwa spędził przyszły autor "Ludzi bezdomnych".  Odbudowany drewniany dworek pisarza, wzbudził zachwyt. O historii całego regionu i malowniczo położonych Ciekot, opowiadał między innymi gospodarz gminy Masłów Tomasz Lato. Drugiego dnia konferencji przedstawiciele branży wodociągowej uczestniczyli we mszy świętej w kieleckiej katedrze, której przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski. Konferencja poprzedza XXVIII Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę pracowników branży wodociągowej, która odbędzie się w październiku,  jej  organizatorem są Wodociągi Kieleckie. Ostatniego dnia zaplanowano obrady Krajowej Rady Duszpasterstwa Zawodowego Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W wydarzeniu uczestniczy ponad sto osób.

14.06.2018 11:00
Zmarła Barbara Wachowicz, przyjaciółka Żeromszczyzny

W wieku 81 lat zmarła Barbara Wachowicz. Pisarka, publicystka, scenarzystka. Szczególnie związana była m.in. ze Stefanem Żeromskim i gminą Masłów.

07.06.2018 12:37
Reklama