Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 15:47
Reklama

O zawodzie lekarza. Kolejna konferencja Biurexu

Obowiązkowa kasa fiskalna, tajemnica lekarska, czy elektroniczna dokumentacja pacjenta, to tematy, które poruszono na czwartej już konferencji Biura Rachunkowego Biurex. Co roku zachodzą kolejne zmiany m.in. w prawie podatkowym, czy związane z prowadzeniem działalności w środowisku medycznym. Spotkania te mają na celu przybliżenie zmian i problemów. Dedykowane są dla lekarzy z województwa świętokrzyskiego.

Dotychczasowe przepisy zwalniały z obowiązku posiadania kasy fiskalnej lekarzy, prowadzących praktyki osiągające niewielki obrót. Od 1 kwietnia 2015 roku wszyscy lekarze będą zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie Ministra Finansów w praktyce oznacza to, że nawet niewielki obrót osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym będzie skutkować tym, że lekarz prowadzący praktykę będzie musiał zaopatrzyć się w kasę.

- Trzeba zauważyć, że od pierwszego kwietnia, to nie tylko lekarze muszą mieć kasę fiskalną, bo i kosmetyczki czy fryzjerzy. To nie są utrudnienia, ale dochodzą im kolejne obowiązki – powiedział Michał Cielibała, doradca podatkowy.

W związku z wprowadzeniem kas fiskalnych pojawiają się głosy, że nowe przepisy mogą doprowadzić do zamknięcia gabinetów przez część lekarzy np. będących na emeryturze, dla których kasa może być sporym utrudnieniem.

Ciekawym tematem konferencji była elektroniczna dokumentacja medyczna w gabinetach lekarskich. Taka dokumentacja to spore ułatwienie. Przychodząc do lekarza, w systemie widzi on całą historię pacjenta. Jak się okazuje, tradycyjna, papierowa karta pacjenta odchodzi do lamusa.

- Można powiedzieć, że jest taka perspektywa. Może to zabrzmi jak science fiction, ale w przyszłości nie będziemy otrzymywać skierowań w formie papierowej, ani recept, tylko np. będziemy zgłaszać do apteki i na podstawie elektronicznej identyfikacji będzie na nas czekała elektroniczna recepta – poinformował Michał Tokarski, firma ZETO.

Na konferencji poruszono również temat tajemnicy lekarskiej, ze wskazaniem na to, jakie wypowiedzi mogą naruszać tajemnicę zawodową. To, co lekarz może powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta do opinii publicznej wynika m.in. z Etyki Lekarskiej. Jednak nie ma w niej zapisanych dokładnych słów, jakimi lekarz może się posłużyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama