Większość osób miała okazję zobaczyć ten budynek po raz pierwszy od gruntownego remontu. Rolę przewodników pełnili wójt gminy Łączna, Romuald Kowaliński oraz sekretarz Mirosław Kopytek.
Na wstępie właściwej części spotkania przewodnicząca oddziałowej sekcji emerytów i rencistów ZNP w Suchedniowie, Lucyna Wielechowicz przywitała wszystkich przybyłych gości.
- Jestem bardzo zbudowana tym, że tak wiele osób nie utraciło kontaktu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Suchedniowie oraz czynnie bierze udział we wszelkich wspólnie organizowanych inicjatywach - mówiła.
Nie zabrakło również kartek świątecznych, ksiąg pamiątkowych, albumów, które wszyscy zgromadzeni z przyjemnością przeglądali. Z każdym następnym zdjęciem, rozpoznaną twarzą, powracały tysiące wspomnień. Były anegdoty, plotki i historie wspólnych wyjazdów i wycieczek odbytych teraz i dawniej.
Dużo miejsca poświęcono pamięci o nauczycielach, którzy w trudnych dniach września 1939 roku zdecydowali, że mimo niesprzyjających okoliczności będą kontynuować swoją działalność oświatową. Część z nich po wojnie pracowała w okolicy, wychowując kolejne pokolenia mieszkańców gminy.
Pojawiła się także inicjatywa, żeby w tym wiekowym budynku byłej szkoły podstawowej zamontowano tablicę pamiątkową, upamiętniającą pracę i życie tych niezwykle odważnych nauczycieli, którzy mimo wojny nie poddali się i kontynuowali swoją działalność.
Źródło: UG w Łącznej
Napisz komentarz
Komentarze