Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 14:06
Reklama

Nie zabraniaj kotu być kotem

  • Źródło: PAP
Nie zabraniaj kotu być kotem

Autor: PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Źródło: PAP/EPA/NARONG SANGNAK

 

"Koty mówią do nas, i to na wiele różnych sposobów" – podkreśliła w rozmowie z PAP Biegańska-Hendryk, behawiorystka.

Jej zdaniem, koty dobierają metody komunikacji indywidualnie, w stosunku do konkretnego człowieka. "One są świetnymi obserwatorami, szybko uczą się na co my reagujemy i potrafią dopasowywać swoje sygnały do naszych zdolności odbioru" – twierdzi Biegańska.

Jak zaznaczyła, te zwierzęta, jako gatunek, wykonały niesamowitą pracę, żeby móc komunikować się z ludźmi, zwłaszcza, że niektóre sygnały wysyłane przez koty – te zapachowe – są dla gatunku ludzkiego niedostępne. "Żeby móc się dogadać, pozostają więc sygnały mimiczne i dźwiękowe" – powiedziała.

Według kociej behawiorystki, powinniśmy zwracać uwagę na wszystko, co się dzieje na kociej twarzy, czyli na ułożenie szpar ocznych, wibrysów, czy na napięcie mięśni. "Nie można kota czytać po kawałku" – podkreśliła.

Jeśli kot mruży oczy, odsłania zęby, cofa wąsy, a uszy kładzie na płasko, wręcz przykleja ja do głowy – to "mamy do czynienia ze zdenerwowanym kotem" – podała ekspertka. W jej opinii, koty komunikując się wewnątrz gatunku, zazwyczaj nie miauczą do siebie. Do ludzi tak: żeby przywołać opiekuna, żeby zwrócić na siebie uwagę.

"W dodatku nauczyły się do nas, ludzi, miauczeć w takim przedziale dźwiękowym, żeby to było dla nas słyszalne, bo one są w stanie wydawać dźwięki o dużo wyższych częstotliwościach, niż te, które rejestruje nasze ucho" – podała Biegańska.

Jak wskazała, jeśli kot podchodzi do nas z wyprężonym do góry ogonem, a jeszcze jego czubek zawija się w znak zapytani, to sygnał przeniesiony z komunikacji wewnątrzgatunkowej na komunikację kocio-ludzką.

"Takie wyprężone ogonki prezentują kociaki, kiedy np. bawią się w zaroślach i matka, straciwszy je z oczu, zaczyna nawoływać dzieci. Wtedy maluchy wystawiają do góry swoje ogony-anteny, co ma oznaczać: +tu jesteśmy+ – wyjaśniła ekspertka.

Zaznaczyła, że kiedy kot idzie w naszą stronę z wyprężonym ogonem, to oznajmia nam: "patrz, jaki jestem fajny kotek, chcę się z tobą przywitać".

"To jest kod o bardzo pozytywnym nastawieniu i dużej otwartości w stosunku do człowiek" – zaznaczyła Biegańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama