Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 14:15
Reklama

Naukowcy: nie wyrzucajcie choinek na śmietnik, lepiej do wody

W różnych częściach Finlandii trwa poświąteczna akcja zbierania choinek. Według naukowców jodły i świerki zatopione w zbiornikach wodnych, np. jeziorze lub morzu, mają korzystny wpływ na środowisko. Wysłużone choinki przyczyniają się do zwiększenia populacji fauny wodnej i bioróżnorodności.
  • Źródło: PAP

Źródło: Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

W poniedziałek w święto Trzech Króli w Vaasa na zachodnim wybrzeżu Finlandii już po raz dziesiąty zorganizowana zostanie akcja, podczas której świąteczne drzewka zatopione zostaną w lokalnej zatoce.

Dzięki temu poprawia się jakość tarliska dla okoni – podkreśla miasto w komunikacie. W Vaasa wody zatoki są już skute lodem. W ostatnich dniach temperatura spadła poniżej -10 st., a lód ma już grubość ok. 20-25 cm.

W przygotowaniu przerębli i bezpiecznego dla mieszkańców miejsca do zatopienia choinek pomagają m.in. lokalne kluby wędkarzy. Drzewka obciążane są cegłami lub kamieniami oraz obwiązywane biodegradowalnym sznurkiem.

Podobne wydarzenie zorganizowane zostaną także w innych miejscach w Finlandii, m.in. na południowym wybrzeżu nad Zatoką Fińską, w Helsinkach, Espoo czy Hamina. W stolicy choinki zaczną być zbierane nad morzem tuż po święcie Trzech Króli, a ich zatopienie w drewnianej klatce, w której zmieści się około stu drzewek, planowane jest na koniec stycznia.

Organizatorzy twierdzą, że nie ma znaczenia czy choinka ma jeszcze igły, czy nie, ale wszelkie dekoracje świąteczne trzeba zdjąć.

Akcje zatapiania choinek stają się coraz bardziej popularne po tym, jak naukowcy z Fińskiego Instytutu Środowiska (Syke) przez lata prowadzili badania we wschodniej Finlandii, zatapiając około 1,5 tysiąca drzewek w największym w kraju Jeziorze Saimiańskim. Według nich zatopienie choinek ma korzystny wpływ na jakość wody, wzrost liczby organizmów wodnych i populacji ryb.

Zatapianie choinek jest wielowiekową tradycją znaną także w innych krajach, a jedne z najstarszym wzmianek o tym zwyczaju pochodzą z Kanady. (PAP)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama