Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast jest finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Środki można przeznaczyć na inwestycje np. w ocieplenie budynków, oczyszczalnie ścieków, ścieżki rowerowe, parki, miejsca rekreacyjne.
Prezydentka Kielc zaznacza, że forma pożyczki jest bardzo atrakcyjna dla samorządu, odciążając budżet miasta. Ponadto oprócz projektów, które miasto zweryfikowało wstecz można aplikować o projekty, które są obecnie.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedynym podmiotem, który udziela pożyczek wspierających zieloną transformację miast. Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Co oznacza, że nie jest oprocentowana. Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast jest udzielana na okres nawet do 20 lat.
Z pożyczek mogą skorzystać m.in. samorządy, spółki komunalne, podmioty sektora mieszkaniowego, uczelnie, czy instytucje kultury.
Łączna kwota pożyczki, o którą mogą się starać władze miasta to 40 milionów złotych, natomiast budżet projektu wynosi 40 mld zł.
Napisz komentarz
Komentarze