Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 14:30
Reklama

Rolnicy gminy Włoszczowa podziękowali za plony

W niedzielne południe, 18 sierpnia, w Rząbcu odbyły się dożynki. Gmina postrzegana jako dobre miejsce do życia i lider przedsiębiorczości w regionie - ma silne korzenie rolnicze i sporo mieszkańców zajmuje się tą działalnością. Mamy jedną z najlepszych w Polsce spółdzielni mleczarskich. Marką są też przetwórstwo warzyw i owoców oraz drobiarstwo. Na stoły w regionie trafiają włoszczowskie mięsa i wędliny. Na stadion wiejskim w Rząbcu odbyła się modlitwa, prezentacja wieńców dożynkowych i najważniejsza ceremonia przekazania chleba dożynkowego upieczonego z mąki zmielonej z tegorocznego ziarna zbóż.
  • Źródło: https://wloszczowa.pl/aktualnosci/rolnicy-gminy-wloszczowa-podziekowali-za-plony.html

Dożynki to przede wszystkim podziękowanie Bogu za plony, prośba o to, aby nigdy nie zabrakło chleba, ale również spotkanie mieszkańców i integracja. Susza, przymrozki i deszcze, więc w polach przeciętnie, zboże nie jest najlepsze, a w sadach owoców prawie nie ma.  Trzeba się jednak cieszyć z tego, co jest i umieć dzielić z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy stracili swoje zbiory i dobytek w czasie lipcowych nawałnic.  Dlatego w trakcie dożynek Fundacja Jesteśmy Blisko kwestowała na rzecz poszkodowanych rolników z gminy Moskorzew.  Zbiórkę prowadziło 12 wolontariuszy z Koła Gospodyń Wiejskich Tarnawa-Góra pod przewodnictwem szefowej Rady Gminy Moskorzew Leny Nowak wraz z radnymi gminnymi – Łukaszem Bugajem i Adrianem Michalskim z żoną Pauliną. O pomoc finansową dla poszkodowanych przez żywioł rolników apelowali ze sceny włoszczowscy włodarze – Grzegorz Dziubek i Grzegorz Dudkiewicz.

Wydarzenie rozpoczął dożynkowy korowód. Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas polowej koncelebrowanej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Grzegorz Olejarczyk, proboszcz parafii Konieczno. Homilię wygłosił, wywodzący się z Rząbca ks. Marcin Tatar. Zaproszenie do wspólnej modlitwy przyjął włoszczowski dziekan i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie - ks.  prałat Zygmunt Pawlik.

Mieszkańcy mogli zobaczyć dożynkowe obrzędy 18 grup wieńcowych. Po przekazaniu symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynkowych - Bożenę Bombę i Dariusza Świebodę głos zabrali burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek i przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz. Listy do rolników nadesłali minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz starosta włoszczowski Dariusz Czechowski (odczytał sekretarz powiatu Cezary Nowak).  Podkreślano trud rolniczej pracy i dziękowano za nią. - Kiedy przeprowadzilibyśmy ankietę wśród mieszkańców tutaj, w Rząbcu, co jest dla nich najważniejsze, większość odpowiedziałaby, że bezpieczeństwo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zależy od rolników, czyli bezpieczeństwo żywnościowe. To dzięki pracy rolników codziennie na polskie stoły trafia bochen chleba. Pragnę podziękować i pochylić czoło wszystkim rolnikom, którzy nas żywią, za ich ciężką, trudną i odpowiedzialną pracę – mówił Grzegorz Dziubek.

- Przed nami starostowie dzisiejszego święta trzymają pachnący, wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar. Za nami trudne żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu. Tym bardziej więc okazujemy szacunek bohaterom dzisiejszego dnia - rolnikom. To im dziś oddajemy hołd i składamy podziękowania. Doceniamy, jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały tegoroczne żniwa. Rolnicy zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, jednak borykają się z różnymi przeciwnościami aury i nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków. Ten rok obrazuje bardzo wyraźnie, że mimo dużego nakładu pracy w powiecie włoszczowskim ciężko było zebrać tegoroczne plony.  Nawałnice niweczyły zbiory i niszczyły domostwa.  Nie pozwoliły  na żniwa. Tak było między innymi w sąsiedniej gminie Moskorzew - powiedział  Grzegorz Dudkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie.

Uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać z eurodeputowanym Adamem Jarubasem.  Z rolnikami świętowali szefowie jednostek gminnych, przedstawiciele służb mundurowych,  agend rolnych, samorządowcy z ościennych gmin ( wójt Secemina Tadeusz Piekarski) oraz radni gminy i powiatu.

Podczas święta plonów odbył się tradycyjnie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i turniej sołectw. Najpiękniejszy z Bebelna, drugi z Rząbca, trzeci z Dankowa Małego. Turniej sołectw wygrały Jeżowice, na podium Nieznanowice i Czarnca. Wieńce zachwycały swoją urodą i okazałością. Ustawiono je na podeście przed sceną. Każdy mógł podejść i obejrzeć dzieła wykonywane w sołectwach przez letnie tygodnie.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników  dożynek cieszyły się stoiska z potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Prezentowały się także okoliczne firmy, organizacje, twórcy ludowi. Nie zabrakło gastronomii.  Dużą atrakcją była stara kuźnia wiejska z Rząbca.

Na muzycznej dożynkowej scenie zagrały  kapela Włoszczowskie Muzykanty, Włoszczowska Kapela Powiatowa oraz zespół młodzieżowy Nuksy z Secemina.  Gwiazdę gminnego Święta Plonów był zespół disco polo Impuls. Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna z zespołem MEJ z Włoszczowy.

Dożynki poprowadzili dyrektor OSiR Jolanta Tyjas oraz Zbigniew Woldański z włoszczowskiego Domu Kultury.

Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP w Koniecznie pod batutą Rafała Bednarczyka.

Organizatorami byli: Gmina Włoszczowa, Sołectwo Rząbiec, OSiR, Dom Kultury we Włoszczowie.

Święto plonów nie mogłoby odbyć się bez sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama