Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:26
Reklama

II Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych „Chwalcie Łąki Umajone”

II Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych „Chwalcie Łąki Umajone” przeszedł do historii. Wydarzenie odbyło się 26 maja o godz. 15 na obiekcie Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego w Łopusznie.
II Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych „Chwalcie Łąki Umajone”
II Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych „Chwalcie Łąki Umajone”

Do Przeglądu zgłosiło się 11 solistów oraz 6 zespołów( grup majówkowych).
Choć nie są zawodowymi wokalistami. To prawdziwi miłośnicy śpiewu. Najważniejsze jest zaangażowanie oraz modlitwa śpiewem do Matki Boskiej.
Wydarzenie objął swoim patronatem  Tomasz Pleban Starosta Kielecki  oraz JE ks. bp Marian Florczyk.

Uczestników oraz gości przywitali: Członek Zarządu Powiatu, Mirosław Gębski, Burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki, Dyrektor MGOSiR w Łopusznie Sławomir Stelmaszczyk, Aneta Sidor-Przewodnicząca  Związku KGW Powiatu Kieleckiego oraz Łukasz Wożniak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego. Wydarzenie prowadził Mariusz Brelski Pełnomocnik Starosty ds. Współpracy z NGO.

Mirosław Gębski-członek Zarządu Powiatu Kieleckiego mówi, że nie ma wątpliwości, że spotkania przy kapliczkach mają obecnie wartość nie tylko z perspektywy wiary i religii, ale choćby z perspektywy kultury. Dodaje nawet, że kultura narodowa wywodzi się z kultury ludowej, a jeśli zaniknie kultura ludowa, zaniknie też nasza tożsamość.

Zainteresowanie Przeglądem było dla nas dużym zaskoczeniem. Stąd już II edycja w tym roku- mówi Mariusz Brelski, Koordynator Wydarzenia. Kiedy rok temu w gronie Zarządu Związku KGW Powiatu Kieleckiego padła propozycja zorganizowania przeglądu mieliśmy obawy, czy kolokwialnie rzecz mówiąc pomysł „wypali”. Dziś już nie mamy wątpliwość, że warto.

Grażyna Pałka, uczestniczka Przeglądu z KGW „Sasanki” z Mniowa wspomina,
że – ona i jej koleżanki od wielu lat przechowują po swoich mamach i babciach zapisane pożółkłe, naruszone zębem czasu zeszyty i śpiewniki. Teraz mają wartość emocjonalną i traktowane są jak rodzinny skarb.  Trzeba się cieszyć, że tradycja śpiewania majówek wraca.

Do dyspozycji uczestników oraz gości było stoisko ze  słodkim poczęstunkiem oraz  zimnymi napojami Stoisko obsługiwały: KGW „Antonówki” Antonielów, UTW Łopuszno oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Józefiny.

Komisję Konkursową tworzyli: Mirosław Gębski, Barbara Chuda-Prezeska Stowarzyszenia UTW Łopuszno  oraz Sławomir Stelmaszczyk. Ostatecznie na miejscach premiowanych 1-3 oraz nagrodzonych pieniężnymi  nagrodami znaleźli się: Grupy majówkowe:
1 miejsce - Schola Parafialna „Boże Nutki” z Łopuszna.
2. miejsce - KGW „Sasanki” z Mniowa.
3. miejsce - Schola Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Łagowie

Soliści:
1. miejsce - Aleksandra Łata
2. miejsce - Maja Pluta
3. miejsce - Krystyna Olczyk

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Zarząd Powiatu Kieleckiego w ramach projektu Pozakonkursowego Związku KGW Powiatu Kieleckiego.
Partnerzy: Gmina Łopuszno, Miejsko Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji  w Łopusznie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łopusznie, Stowarzyszenie Agro-Impuls.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama