Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:36
Reklama

Współczesne ludowe godanie

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się 13. edycja Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich oraz Przegląd Gadek “Toto nase ludowe godanie”. Prezentowano ludowe obyczaje i zajęcia charakterystyczne dla regionu.

Zdaniem Radosława Suligi instruktora ds. upowszechniania muzyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, gwara i folklor na przestrzeni lat zaczynają zanikać. Podkreślał, że takie wydarzenia dają możliwość zapoznania się z tą dawną kulturą i być może młodzi ludzie chętniej będą ją zagłębiać.

Jedną z uczestniczek Przeglądu Gadek “Toto nase ludowe godanie” była pani Józefa Bucka z Kostomłotów. Mówiła o swojej pasji do występów publicznych, która narodziła się od momentu przejścia na emeryturę. Cieszyła się, że po dziś dzień może przekazywać ludowe obyczaje.

Pani Stanisława Żądecka z Siedlec mówiła o swojej wielkiej pasji do opowiadania różnych ludowych historii, które mają dla niej ogromne znaczenie. Podchodzi do Przeglądu z sentymentem, ponieważ bierze w nim udział od czasu jego powstania.

Występom przyglądało się trzyosobowe jury, zwracając uwagę język wypowiedzi, warsztat teatralny i całość obrzędu. Jedną z jurorek była Pani profesor Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podkreślała, że pamięć o korzeniach jest bardzo istotna, a pojawienie się młodych ludzi na scenie, pokazuje że cel promowania ludowości został osiągnięty.

W Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich wzięło udział siedem grup teatralnych, a w konkursie “Toto nase ludowe godanie” zaprezentowało się jedenastu artystów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama