Niemal 90 proc. polskich gmin i kilka tysięcy sołtysów zaangażowało się we wdrażanie programu „Czyste Powietrze”. Od 5 lat program, pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę na to jak ważną rolę pełnią sołtysi.
Minister Anna Krupka podkreśliła, że program „Czyste powietrze” zadba o poprawę życia mieszkańców, niwelując wydatki za energię, a co ważne jest inwestycją w zdrowie.
Od 2023 r. ambasadorami programu „Czyste Powietrze” stali się sołtysi. Sołtysi to naturalni liderzy swoich społeczności, osoby które cieszą się zaufaniem, autorytetem i rozpoznawalnością na swoim terenie.
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski namawiał wszystkich zebranych do aktywnego udziału w programie.
„Czyste Powietrze” to program, który stale się rozwija. Finansowe wsparcie dla gmin służy poprawie jakości powietrza, zdrowiu i bezpieczeństwu energetycznemu lokalnych społeczności.
W programie „Czyste Powietrze” uczestniczą również wybrane banki oferujące Kredyt Czyste Powietrze z dotacją z programu przeznaczoną na częściową spłatę kapitału kredytu. Strategicznymi partnerami programu są też gminy, które poprzez swoje punkty konsultacyjno-informacyjne skutecznie doradzają i udzielają swoim mieszkańcom kompleksowego wsparcia w złożeniu wniosku o dofinansowanie oraz rozliczeniu przedsięwzięcia.
Napisz komentarz
Komentarze