Na całym świecie jest ich około 1500. W Polsce 140. W naszym kraju - oprócz jędrzejowskiego - czynnie funkcjonują jeszcze 3 opactwa: w krakowskiej Mogile, Wąchocku i Szcyrzycu. Dzień Cystersów podzielony jest na 3 części: 8 godzin pracy, 8 godzin modlitwy i 8 godzin odpoczynku. Ich praca nie polega tylko na duszpasterstwie i katechezie.
- To także praca fizyczna w gospodarstwie – mówił zakonnik.
Zakonnik oprowadził nas po klasztorze. Zwiedziliśmy pomieszczenia dostępne dla zwykłych ludzi. Pozostałe części opactwa są dostępne tylko dla zakonników. Atrakcją turystyczną są zimne, ciemne, pełne pamiątek życia sprzed wieków piwnice. Dowód na wpływ Cystersów na naukę i na ciężką pracę fizyczną. Naszą podróż po klasztorze zaczęliśmy od najstarszego miejsca.
- Znajdujemy się przy zachowanym fragmencie romańskiej wieży z apsydą z romańskim portalem i okienkiem, ta część to pozostałość po pierwszym kościele – oprowadzał o. Jakub.
W tym miejscu w 1110 roku mieścił się kościół św. Wojciecha. Niedługo później pojawili się tu Cystersi. Członkowie tego zakonu prowadzą niełatwe życie, któremu przyświeca wielka idea.
- Modlitwą i pracą chcemy zmienić świat – mówił o. Jakub.
Ekipa Telewizji Świętokrzyskiej dziękuje ojcu Jakubowi za poświęcony czas i życzliwość.
Napisz komentarz
Komentarze