Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 09:22
ZOBACZ:
Reklama

40 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi In Vitro

W ciągu ponad dwóch lat na świat przyszło 19 chłopców i 21 dziewczynek (w tym dwie dziewczynki z ciąży bliźniaczej). Według danych na dzień 30 czerwca 2023 r. 16 par spodziewa się szczęśliwego rozwiązania ciąży. W przypadku dwóch par biorących udział w programie przed zakończeniem procedury in vitro doszło do tzw. „ciąży spontanicznej”. Na świat przyszło dwóch chłopców.
40 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi In Vitro
40 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi In Vitro

„Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024” został wprowadzony w 2021 roku. Na jego realizację zostały zabezpieczone środki w wysokości 1,5 mln zł. Dzięki tym środkom do końca 2024 roku będzie można dofinansować 300 procedur zapłodnienia dla ok. 100 par.

Od początku realizacji programu wnioski o udział w nim złożyło 150 par.
W 2021 roku do programu aplikowały 53 pary, z czego 2 pary zrezygnowały, w tym 1 para po pierwszej procedurze.
W 2022 roku od Realizatorów do Urzędu Miasta Kielce wpłynęły 64 wnioski, z czego 3 pary zrezygnowały (w tym 1 para po pierwszej procedurze), 5 par nie otrzymało zgody na udział w programie.

W 2023 r. do Urzędu Miasta Kielce wpłynęły 33 wnioski o przystąpienie do udziału w programie.

Przypomnijmy, że w 2021 roku po przeprowadzeniu konkursu ofert Miasto Kielce podpisało umowy na realizację programu z czterema ośrodkami - Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego, Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa, Invicta Sp. z o.o. z Gdańska (Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Słupsk, Gdynia), Centrum Ginekologii Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida Domitrz i Partnerzy sp. Partnerska Lekarzy z Białegostoku (Białystok, Olsztyn).

Z dniem 31 października 2022 roku zostały rozwiązane umowy na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2022 – 2024”, w związku z brakiem zainteresowania z korzystania z usług:  Invicta Sp. z o.o. z Gdańska (Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Słupsk, Gdynia), Centrum Ginekologii Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida Domitrz i Partnerzy sp. Partnerska Lekarzy z Białegostoku (Białystok, Olsztyn).

Środki finansowe zapisane w tych umowach zostały przeniesione do Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego, którego usługi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Do 30 czerwca 2023 r. Miasto Kielce na „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce na lata 2020 – 2024” wydatkowało 769.840 złotych.  

Możliwość skorzystania z programu mają pary (kobieta i mężczyzna), które co najmniej od roku mieszkają w Kielcach, u których została stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat.

Zakwalifikowane pary z budżetu Gminy Kielce otrzymują dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para może skorzystać maksymalnie z trzech prób.

Źródło: Urząd Miasta w Kielcach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama