Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 23:28
ZOBACZ:
Reklama

Spektakl „Ciotka Wieża” finalistą 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Jury obejrzy spektakle zakwalifikowane do finału między 10 maja, a 20 czerwca 2023 roku a następnie, w trakcie posiedzenia wybierze laureatów Konkursu.
Spektakl „Ciotka Wieża” finalistą 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl „Ciotka Wieża” finalistą 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Finałowe prezentacje „Ciotki Wieży” odbędą się:
- 4 czerwca, godz. 19,
- 7 czerwca, godz. 19,
- 12 czerwca, godz. 9, 12 i 19.
Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury

Bilety w cenie od 10 do 30 złotych do nabycia w Kasie KCK i na stronie: https://kck.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/484498/ref/b24_kck/lang

Wyniki Konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej Organizatora.

Wybrane spośród nagrodzonych spektakli zostaną zaprezentowane na początku sezonu teatralnego 2023/2024 na przeglądzie NÓWKA SZTUKA. Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru spektakli także spośród inscenizacji zakwalifikowanych do finału.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.

O spektaklu

Oryginalna, zupełnie niezwykła. Nie bała się wygłaszać swojego zdania, co nie przysparzało jej przyjaciół. Artystka warszawsko-kielecka, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Jadwiga Trzcińska Prandota jest bohaterką monodramu „Ciotka Wieża” przygotowanego przez Kieleckiego Centrum Kultury.
Scenariusz na podstawie archiwaliów, listów, wspomnień i dostępnych materiałów napisała Elżbieta Chowaniec. W rolę artystki, mieszkającej do śmierci na ul. Mazurskiej w Kielcach, wciela się Ewa Lubacz, a spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska. Muzykę napisał Wojciech Lipiński, a scenografię przygotował Michał Lach.

- Wysoka ponad miarę, przypominała niektóre rzeźby Michała Anioła. Była zupełnie niekonwencjonalna i mówiła interesujące rzeczy jeśli nie o sztuce samej, to o zdarzeniach, które w jej interpretacji nabierały wartości sztuki. Była bardzo wyczulona na otaczające piękno. Jej kosmos pełen był malowniczych zjawisk - wspominała kielecką artystkę Jadwigę Trzcińską jej koleżanka, Jolanta Wylężyńska, kustosz warszawskiego Muzeum Narodowego.
Malowała, tworzyła prace techniką drzeworytu i akwaforty. Była ważną postacią kieleckiego życia artystycznego. Brała udział w wernisażach, spotkaniach, sama dużo wystawiała. Podróżowała po Europie i szukała inspiracji. Była wnikliwym krytykiem m.in. fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i wielbicielką psów. Nigdy nie założyła rodziny. Była bardzo mocno związana z matką, mocno przeżyła jej śmierć. Pod koniec życia zdziwaczała, mocno się zaniedbała. Pisała skargi na wszystko i wszystkich. Okoliczne dzieciaki nazywały ją Ciotką Wieżą, czuły przed nią respekt i strach. Zmarła osamotniona, otoczona… psami i ogromną stertą śmieci, którą zgromadziła w willi na Mazurskiej. Dlaczego tak się stało? Co miało wpływ  na taki scenariusz jej życia? Czy to nieszczęśliwa miłość, może problemy zdrowotne lub niechęć otoczenia? Czy po prostu wszyscy ją znielubili, czy raczej ona znielubiła świat i siebie? Odpowiedź na te pytania poznamy po obejrzeniu monodramu o Jadwidze Trzcińskiej Prandocie, Ciotce Wieży.

Źródło: KCK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama