Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 21:22
ZOBACZ:
Reklama

Instalacja już pracuje i dostarcza czysty gaz do generatorów prądu

W oczyszczalni ścieków Wodociągów Kieleckich zakończyły się odbiór techniczny i próba końcowa wielkiej instalacji uzdatniania biogazu. Oznacza to, że instalacja już pracuje i dostarcza czysty gaz do generatorów prądu.
Instalacja już pracuje i dostarcza czysty gaz do generatorów prądu
Instalacja już pracuje i dostarcza czysty gaz do generatorów prądu

Kiedy we wrześniu ubiegłego roku w oczyszczalni ścieków w Nowinach stawiane były dwa wielkie odsiarczalniki, wywołało to zainteresowanie mieszkańców i dziennikarzy. Nic dziwnego, bo oba mają kilkanaście metrów wysokości, co można porównać do kilkupiętrowej kamienicy. Teraz instalacja już działa. Jest potrzebna po to, aby pozbyć się z biogazu pary wodnej oraz związków siarki i krzemu. Wszystko to bowiem zmniejsza żywotność silników napędzających generatory prądu.

Tak powstaje zielona energia elektryczna i cieplna, wykorzystywana przez wodociągową spółkę. Spalanie biogazu chroni środowisko i pozwala na prawdziwe oszczędności, szczególnie dziś, kiedy ceny prądu rosną w niewyobrażalnej skali. A biogaz powstaje z fermentacji... no cóż, wszystkiego tego, co trafia z naszych toalet do kanalizacji.

23 listopada instalacja odsiarczania uzyskała pozwolenie na użytkowanie, a 11 grudnia zakończyła się próba końcowa. Badania laboratoryjne pobranych próbek biogazu wykazały, że wytrącone zostały z niego siarka, krzem i para wodna. Jak to się robi? Najpierw w odsiarczalnikach, za pomocą m.in. specjalnych szczepów bakterii, z biogazu usuwany jest siarkowodór, czyli związek siarki. Następnie biogaz trafia do drugiej części instalacji, w której jest schładzany poniżej punktu rosy, wytrąca się z niego woda, potem gaz jest ponownie podgrzany. Taki osuszony gaz pompowany jest do specjalnie zbudowanego budynku, w którym znajdują się filtry węglowe usuwające siloksany, czyli związki krzemu. I dopiero uzdatniony gaz trafia do silników generatorów prądu i ciepła.

O te silniki trzeba dbać, bo są prawie nowe — jeden ma 8 lat, drugi jest jeszcze na gwarancji. Od teraz dostają one lepsze, czystsze paliwo. Również zmniejszyła się emisja zanieczyszczeń w spalinach.

Budowa instalacji kosztowała 3,8 mln zł. Teraz ta mała elektrownia pokrywa średnio 42% zapotrzebowania na prąd Oczyszczalni Ścieków „Sitkówka”.

 

źródło: rzecznik prasowy, Wodociągi Kieleckie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama