Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 03:21
ZOBACZ:
Reklama

„A droga była niełatwa…” IPN zaprasza na promocję książki

18 października 2022 roku o godzinie 17.00 w Auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach przy ul. Jana Pawła II 3 odbędzie się promocja książki „A droga była niełatwa… Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910–1955”, która powstała na podstawie relacji księdza Henryka Peszki. Wydawnictwo stanowi VI tom Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jerzy Gapys. W debacie wokół książki wezmą udział: dr hab. Łucja Marek, dr Karolina Święcich i dr hab. Ryszard Gryz.
„A droga była niełatwa…” IPN zaprasza na promocję książki
„A droga była niełatwa…” IPN zaprasza na promocję książki

Podczas wydarzenia odbędzie się również wręczenie Medali „Pro Patria” oraz Medali Pro Bono Poloniae, które przyznaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyróżnienie otrzymają członkowie rady programowej Serii Świętokrzyskiej za upowszechnianie wiedzy o historii regionu na kartach wydawanych książek.

Ksiądz Henryk Peszko (1910–1988) był kapłanem diecezji kieleckiej. Jego praca duszpasterska podczas okupacji, posługa w roli kapelana Armii Krajowej i niezłomna postawa wobec powojennego systemu władzy doprowadziły go do celi więziennej na warszawskim Mokotowie. Należał do najbliższych współpracowników biskupa Czesława Kaczmarka i bronił jego dobrego imienia w czasach stalinizmu oraz przez dalsze życie. Silnie związany ze środowiskami kombatanckimi, wspierał opozycję solidarnościową w regionie świętokrzyskim.

Wspomnienia ks. Peszki „A droga była niełatwa...” łączą historię lokalną z wydarzeniami znaczącymi w dziejach Polski. Autor opisał wydarzenia życia codziennego z okresu niepodległej Rzeczypospolitej, wojenną działalność konspiracyjną i represje ze strony władz komunistycznych. Zwłaszcza ten ostatni wątek, zawierający szczegóły życia więziennego, przynosi historykom szereg cennych informacji, wpisując się w serię publikacji wspomnieniowych na temat pobytu w miejscach odosobnienia. Wspomnienia ks. Peszki posiadają walory zobiektywizowanej relacji i mogą być uznane za istotne w patriotycznej edukacji młodego pokolenia.

Wydawcy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama