Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 05:26
ZOBACZ:
Reklama

W 80. rocznicę zagłady getta w Chmielniku

W 80. rocznicę zagłady getta w Chmielniku odbył się wernisaż wystawy pod tytułem Akcja „Reinhardt” i konferencja naukowa w miejscu tamtejszej dawnej synagogi. Wydarzenie zorganizowali Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”.

Getto chmielnickie było największą zbiorowością w Busku.

Wystawę i konferencję naukową pod hasłem „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim” w 80. rocznicę zagłady getta w Chmielniku zorganizowali Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”.

Niemieckie władze okupacyjne przystąpiły do planowego wymordowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Operacji nadano kryptonim „Reinhardt”. W jej wyniku od 1942 roku do listopada 1943 roku zginęło około 2 miliony Żydów.

Brutalność oraz przemoc. Osoby chore, starsze i kobiety w ciąży były mordowane na ulicach. Pozostałych formowano w kolumny marszowe i pędzono do najbliższej stacji kolejowej, gdzie czekały wagony, kierowane do obozu w Treblince.

Szacuje się, że w efekcie przeprowadzonego przez Niemców ludobójstwa w dystrykcie radomskim, wywieziono na śmierć 360 tys. Żydów.

Wiele tysięcy osób zginęło podczas wysiedleńczych masowych rozstrzeliwań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama