Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 08:31
ZOBACZ:
Reklama

To były 30. jubileuszowe Wytopki Ołowiu w Parku Etnograficznym w Tokarni

Impreza plenerowa nawiązuje do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich. W niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyła się XXX edycja Wytopków Ołowiu. Podczas wydarzenia można było m.in. obejrzeć pokaz pędzenia dziegciu i elektrolizy oraz wytopu miedzi starożytną metodą.

Świętokrzyskie legendy górnicze dla najmłodszych przedstawiła Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej.

To były 30. jubileuszowe Wytopki Ołowiu w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Jak co roku podczas niedzielnej imprezy oglądać można było m.in. pokaz pędzenia dziegciu substancji, która była wykorzystywana od lecznictwa począwszy, do impregnacji skór i drewna.

Pod wiatą pokazano proces elektrolizy metodą dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Był to hołd złożony uczonemu, który został rozstrzelany przez Niemców na początku wojny na ulicach Kielc.

Ponadto zwiedzający podziwiali pokaz wytopu miedzi starożytną metodą z epoki neolitu. Dzięki Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach uczestnicy mogli zobaczyć wytop żelaza w dymarce.

Z kolei za sprawą ekspertów z Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu i przy udziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego odbył się pokaz dawnych technik obróbki metali.

Goście skansenu zobaczyli także jak wytwarzano gwoździe i galanterię żelazną, prześledzili proces odlewania kul oraz ołowianych żołnierzyków z form. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszył kiermasz rękodzieła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama