Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 08:32
ZOBACZ:
Reklama

Jak rozpoznać, że dziecko sięgnęło po używki? Co powinni zrobić rodzice i czy można temu zapobiec?

Używki wśród młodzieży były, są i zapewne będą obecne. Po środki odurzające sięgają także dzieci. Ważna jest więc społeczna świadomość co do przyczyn sięgania po substancje psychoaktywne i skutków takiego działania. Zapraszamy na rozmowę z dr Aleksandrą Olawską-Szymańską, kierowniczką oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii. 

Rozpoznanie czy dziecko bierze narkotyki dla wielu rodziców jest niezwykle skomplikowane, wiąże to się również z tym że dzieci potrafią to ukrywać przed dorosłymi. Warto jednak wiedzieć że przy całościowej obserwacji opiekunowie mogą zauważyć że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

Niestety problem używek nasila się także ze względu na dopalacze, które od lat są łatwo dostępne w wielu miejscach i stanowią realne niebezpieczeństwo. Tym bardziej, że trudno określić ich prawdziwy skład.

By potwierdzić przypuszczenie, że dziecko zażyło jakąś niebezpieczną substancję można wykonać testy, które wykrywają narkotyki w moczu lub w ślinie. W aptekach są dostępne także takie produkty które wykrywają obecność dopalaczy.

Problemem jest także sama świadomość dzieci na temat używek. Większość młodych ludzi nie uważa by marihuana była substancją niebezpieczną, co jest niezwykle groźnym mitem, ponieważ skutki długotrwałego przyjmowania narkotyku są niezwykle groźne. To przede wszystkim zespół amotywacyjny czyli zaburzenie w sferze woli. Objawia się utrudnieniem lub niemożnością podejmowania decyzji, brakiem działania szczególnie wyznaczania sobie celów i ich realizacji.

W niepokojących sytuacjach rodzice powinni szukać pomocy w poradniach psychologicznych. W Kielcach znajdziemy ją między innymi w Ośrodku Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Kielcach przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 65, oraz w Zakładzie Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Nadzieja Rodzinie" przy Karczówkowskiej 36.

Należy wiedzieć, że różnego rodzaju używki sprawiają, że percepcja człowieka i działanie są zniekształcone, a czasami zupełnie nieadekwatne do sytuacji, w tym niebezpieczne czy agresywne, w takich przypadkach należy wezwać karetkę pogotowia.

Problem sięgania przez młodzież po używki istnieje i nie powinno się go bagatelizować. Jak zawsze wskazana jest profilaktyka, uświadamianie nastolatkom zagrożeń wynikających z sięgania po tego typu substancje, ich długofalowych negatywnych konsekwencji, a także propagowanie zdrowego trybu życia.

Bliskie relacje z rodzicami/nauczycielami stanowią dodatkowy czynnik ochronny. W przypadku rodziców nastolatków wskazana jest wzmożona czujność i szybka reakcja w sytuacji, gdy dostrzegą, że dziecko sięgnęło po używki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama