Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 10:25
ZOBACZ:
Reklama

Przedstawili badania dotyczące wydarzeń antyżydowskich sprzed lat

30 czerwca 2022 roku w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyła się debata naukowa pt. „Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. Między portretem społecznym a dynamiką zajść”. Historycy przedstawili wyniki własnych badań dotyczących wydarzeń antyżydowskich sprzed lat. Spotkanie zakończyła długa dyskusja ze zgromadzoną publicznością.
Przedstawili badania dotyczące wydarzeń antyżydowskich sprzed lat
Przedstawili badania dotyczące wydarzeń antyżydowskich sprzed lat

Wiedzą i spostrzeżeniami o pogromie dzieliło się trzech historyków. W debacie wzięli udział: profesor Julian Kwiek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autor wydanej w 2021 roku książki „Nie chcemy Żydów u siebie. Przejawy wrogości wobec Żydów w latach 1944-1947”, profesor Marek Wierzbicki, badacz z Delegatury IPN w Radomiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach, który również wygłosił wstępny wykład na temat Pogromu Żydów.

- Rozwiązanie zagadki Pogromu Żydów w Kielcach z 4 lipca 1946 roku ma ogromne znaczenie. Mogłoby być ono źródłem analiz możliwych zagrożeń w przyszłości. Myślę, że nie tylko historycy ale także badacze innych nauk, powinni problem tego pogromu wyjaśnić, bo jest on zbyt nietypowy, by przyjąć, że jedna teoria wyjaśnia wszystko – mówił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach.

Historycy biorący udział w debacie opierali się zarówno o wyniki własnych badań, jak i o prace innych badaczy, takich jak prof. Bożena Szaynok czy prof. Joanna Tokarska-Bakir. Podkreślali złożoność problemu i potrzebę dogłębnej analizy tego, co wydarzyło się w związku z tragicznymi wydarzeniami w Kielcach z początku lipca 1946 roku. Odwoływali się również do nieznanych dotąd źródeł, których analiza pozwoliła na zweryfikowanie zdobytej wcześniej wiedzy o pogromie.

Debata została przeprowadzona w ramach cyklu „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania-kontrowersje-perspektywy”. Zorganizowała ją Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama