Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 16:25
ZOBACZ:
Reklama

Pasażerowie uwaga na zmiany w kursowaniu autobusów!

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od soboty 25 czerwca 2022 roku wprowadzone zostaną poniższe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach.
Pasażerowie uwaga na zmiany w kursowaniu autobusów!
Pasażerowie uwaga na zmiany w kursowaniu autobusów!

Dla wybranych linii komunikacyjnych zostaną wprowadzone wakacyjne rozkłady jazdy. Ze zmniejszoną częstotliwością będą kursowały autobusy linii 4, 8, 13, 30, 34, 35, 36, 46, 53, 102, 105 oraz 112. Autobusy pozostałych linii w tym podmiejskich będą kursowały bez zmian.

Ponadto w wakacje nie będą kursowały autobusy studenckiej linii 104, która obsługuje m.in. Kampus UJK, a wybrane kursy autobusów linii 8 oraz 13 zostały skrócone do przystanku Żniwna (nie dojadą do Uniwersyteckiej UJK). Autobusy linii 105 będą kursowały tylko w dni robocze.

Przypominamy, że wakacyjne rozkłady jazdy wprowadzane są na czas letniej przerwy szkolnej jak również umożliwiają kierowcom wykorzystanie urlopów wypoczynkowych.

Ponadto w komunikacji miejskiej w Kielcach wprowadzony zostanie system przystanków „na żądanie”. W pierwszym etapie wytypowano 140 przystanków, które są najmniej wykorzystywane przez pasażerów. Zlokalizowane są one w Kielcach, przede wszystkim na obrzeżach miasta, .

Przystanek „na żądanie” to taki, na którym zatrzymanie autobusy jak również wsiadanie i wysiadanie z pojazdu odbywa się po zasygnalizowaniu takiej potrzeby.

Co powinien zrobić pasażer chcąc wsiąść lub wysiąść? Musi znajdować się na przystanku w widocznym dla kierowcy miejscu (nie może stać poza obszarem przystanku lub za wiatą). Może również zasygnalizować zamiar skorzystania z komunikacji miejskiej np. poprzez podniesienie ręki. Kierowca widząc takiego pasażera obligatoryjnie zatrzyma na przystanku autobus.

Natomiast, jeżeli pasażer chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, (najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku), wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Jest to sygnał dla kierowcy do obowiązkowego zatrzymania się na najbliższym przystanku.

Które przystanki zostały objęte statusem „na żądanie”?

- najmniej wykorzystywane przez pasażerów,

- oddalone od centrum miasta,

- na obszarze na którym jest mało zabudowy,

- na terenach przemysłowych (wykorzystanie w określonych porach dniach),

Jak zostaną oznaczone przystanki „na żądanie” oraz rozkłady jazdy?

Na każdej tablicy z rozkładami jazdy zostanie umieszczona informacja „NA ŻĄDANIE”. Jest to biały napis na czerwonym tle. W rozkładzie jazdy konkretnej linii przed nazwą przystanku znajduje się oznaczenie (N/Ż) np. (N/Ż) Krakowska Biesak. Takie samo oznaczenie dla pasażera będzie widoczne na tablicach koralikowych umieszczonych wewnątrz autobusów. Odpowiednia informacja będzie również dostępna w zapowiedzi głosowej przystanków.


Dlaczego wprowadzane są przystanki „na żądanie”?

Przede wszystkim ma to być korzyść dla pasażera. Skraca się czas przejazdu, zwiększa się również komfort wynikający z płynniej jazdy bez zbędnego zatrzymywania się. Dotyczy to przede wszystkim obszarów poza centrum miasta. Gdy na przystankach na których nikt nie wsiada i nie wysiada nie są otwierane drzwi, latem wydajniej pracuje klimatyzacja, a zimą ogrzewanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama