Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 15:20
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Świadomość autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony corocznie 2 kwietnia, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat całościowych zaburzeń rozwoju. "Uniwersytet przyjazny dla każdego" - to inicjatywa mająca na celu dążenie do integracji ze społeczeństwem osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi oraz przeciwdziałanie objawom dyskryminacji tych osób oraz ich rodzin.

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wyszedł z inicjatywą łączenia komunikacji z jej zaburzeniami w celu uświadomienia społeczeństwu, że o zaburzeniach rozwoju wiedzą za mało, a przede wszystkim, że autyzm to nie choroba.

- O autyzmie, jak i o podobnych zaburzeniach, ludzie wiedzą ciągle za mało, niektórzy znają tą tematykę tylko powierzchownie – mówi pomysłodawczyni spotkania, Aleksandra Kasprzyk ze Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat”.

Mimo, iż ludzie dotknięci autyzmem uciekają do swojego świata, wiedzmy, że posiadają oni ogromne możliwości intelektualne, duże zdolności plastyczne i muzyczne.

- To jest takie wyizolowanie człowieka, jest „sam”, chociaż to „sam” można postrzegać i pozytywnie, i negatywnie – mówi dr hab. prof. UJK Andrzej Kominek, autor książki „Rain Man w codziennej komunikacji”.

Dzięki takim spotkaniom i otwartej dyskusji na temat autyzmu, ludzie nim dotknięci chętniej się ujawniają, a również i my stajemy się dla nich bardziej otwarci.

- Okazuje się, że coraz chętniej ci ludzie, którzy mają autyzm, ujawniają się – mówi dr hab. prof. UJK Piotr Zbróg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UJK.

Wszystkich chętnych, zainteresowanych tematem autyzmu zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi  „Otwórzmy Świat".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama