Znalezienie pracy przed wyjazdem
Gdy decyzja o wyjeździe do pracy za granicą została podjęta, warto poszukać zatrudnienia w wybranym kraju, będąc jeszcze w Polsce. Zaoszczędzi to wiele nerwów i stresu oraz pozwoli poczuć się pewniej. Znalezienie zatrudnienia nie powinno być trudne – w Internecie bez problemu można dotrzeć do dziesiątek ogłoszeń dotyczących pracy w różnych krajach, przede wszystkim należących do Unii Europejskiej. Decydując się na aplikowanie na nie, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić firmy, które je publikują. Dzięki temu zwiększa się swoje bezpieczeństwo.
W przypadku zatrudnienia za granicą sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji pracy. Tutaj również trzeba postawić na sprawdzone przedsiębiorstwo. Do takich firm należy Randstad, który jest jednym z liderów rynku. Agencja daje możliwość wyjazdu do różnych krajów – więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.randstad.pl/dla-pracownika/zagranica-praca/.
Zadbanie o kwestie formalne i skompletowanie potrzebnych dokumentów
Po zdobyciu pracy trzeba dopilnować podpisania umowy. Powinna być ona zrozumiała i w przejrzysty sposób opisywać m.in. warunki zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia itp. Nigdy nie należy podpisywać czegoś, czego nie do końca się rozumie.
Przed wyjazdem warto także wykupić ubezpieczenie. Trzeba też zorganizować sobie transport. Najlepiej również zawczasu zadbać o mieszkanie w nowym miejscu. W przypadku wyjazdu przez agencję, wszystkie te kwestie zazwyczaj załatwia firma.
Przygotowując się do wyjazdu do pracy za granicą, trzeba też pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich istotnych dokumentów. Kluczowy jest oczywiście dowód osobisty lub paszport. Bardzo ważne, aby sprawdzić datę ważności dokumentów. Oprócz tego warto wziąć ze sobą potwierdzenia uzyskania konkretnych kwalifikacji zawodowych (np. różnego typu certyfikaty) oraz prawo jazdy, jeśli może się ono okazać przydatne.
Zdobycie informacji o kraju, do którego się wyjeżdża
Przed wyjazdem do innego kraju warto zdobyć przynajmniej podstawowe informacje na jego temat. Dotyczy to m.in. kultury i obyczajów, a także zasad panujących na tamtejszym rynku pracy. Poznanie warunków zatrudnienia, które powinny obowiązywać w danym państwie, pozwoli poczuć się pewniej i w razie czego dochodzić swoich praw.
Oprócz tego, jeśli nie zna się języka kraju, do którego się wyjeżdża, warto nauczyć się przynajmniej kilku podstawowych zwrotów. Osoby, które uczyły się kiedyś angielskiego, powinny odświeżyć sobie ten język jeszcze przed wyjazdem.
Spakowanie odpowiednich rzeczy
Tuż przed samym wyjazdem trzeba oczywiście spakować bagaż. Co ze sobą zabrać? Na podstawowej liście, poza dokumentami, powinna znaleźć się też odpowiednia ilość ubrań, ręczniki, telefon i ładowarka do niego, kosmetyki, pieniądze, ręcznie spisana lista ważnych adresów i numerów telefonu oraz leki (zwłaszcza wydawane na receptę i przyjmowane na stałe). Zawartość bagażu trzeba też dostosować do warunków, w jakich będzie się mieszkać (dotyczy to m.in. dostępu do zestawu kuchennego i pościeli).
Napisz komentarz
Komentarze