Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 14:05
Reklama
Reklama

Oddali cześć Kazimierzowi Zenktelerowi

W Jędrzejowie odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie miało miejsce w Parku Miejskim przy popiersiu pułkownika Kazimierza Zenktelera, dowódcy frontu zachodniego w czasie powstania i mieszkańca Jędrzejowa w latach powojennych.
Kliknij aby odtworzyć

Kazimierz Zenkteler, postać kluczowa dla zwycięstwa powstania wielkopolskiego, zasłużył na szczególne miejsce w historii. Po ciężkich doświadczeniach I wojny światowej, w której walczył w armii niemieckiej, zaangażował się w walkę o wolną Polskę. W powstaniu wielkopolskim organizował i dowodził siłami na zachodzie regionu, a później wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i trzecim powstaniu śląskim. W trakcie uroczystości w Jędrzejowie uczczono jego pamięć i przypomniano o bohaterach powstania, które było jedynym w polskiej historii zwycięskim zrywem narodowym.

Reklama

Przy popiersiu pułkownika Zenktelera odbyło się złożenie kwiatów przez delegacje oraz odczytano apel poległych. Obchody były okazją, by oddać hołd Zenktelerowi, który swoje ostatnie lata spędził w Jędrzejowie. Jego wkład w walkę o niepodległość przypomniano jako przykład odwagi i poświęcenia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama