Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 22:21
Reklama
Reklama
Reklama

Czy wegetarianie oszukują? Dieta laktoowowegetariańska

Większość z nas już wie, jaka jest różnica między dietą wegańska a wegetariańską, ma je w ofercie każdy szanujący się catering dietetyczny. Nie każdy jednak wie, że powstała jeszcze jedna odmiana diety bezmięsnej - dieta laktoowowegetariańska. Na czym ona polega i jak stosować się do jej zasad?
Czy wegetarianie oszukują? Dieta laktoowowegetariańska
Czy wegetarianie oszukują? Dieta laktoowowegetariańska

 

Dieta laktoowowegetariańska - mniej restrykcyjny wegetarianizm

Jeszcze do niedawna każda osoba rezygnująca na co dzień ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, bez względu na przyczyny tej rezygnacji, mogła określić się mianem weganina lub wegetarianina. Różnica między tymi dwiema grupami może się na pierwszy rzut oka wydawać nieznaczna, szczególnie dla kogoś nieznającego zasad obu tych diet, jednak w rzeczywistości jest całkiem duża. Dieta wegetariańska, nazywana tez jarską lub roślinną, wyklucza z jadłospisu mięso, ryby i owoce morza oraz ogranicza wszystkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego, szczególnie te pozyskiwane podczas uboju jak żelatyna, smalec czy krew. Dieta wegańska jest najbardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu, ponieważ polega na całkowitej rezygnacji ze wszystkich produktów zwierzęcych, łącznie z nabiałem, jajami czy miodem i tłuszczem zwierzęcym, wiąże się też z wykluczeniem kosmetyków i ubrań, przy których produkcji lub testowaniu w jakikolwiek sposób wykorzystywane są zwierzęta. W obu przypadkach wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego są zastępowane roślinnymi zamiennikami. Najmniej ograniczeń ma dieta laktoowowegetariańska, która również polega na zrezygnowaniu z mięsa i wielu produktów zwierzęcych, ale pozwala na niewielkie odstępstwa. W tej diecie poza produktami pochodzenia roślinnego dopuszczalne są między innymi jaja (w języku łacińskim "ovo") i mleko (z języka łacińskiego "lactus"), a wraz z nimi wszelkie przetwory mające je w składzie.

Laktoowowegetarianizm sposobem na zdrową dietę bez mięsa

U wielu osób chcących rozpocząć swoją przygodę z wegetarianizmem pojawiają się wątpliwości czy tak restrykcyjna dieta będzie w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie powodować niedoborów. Wbrew powszechnej opinii, jeśli dieta bezmięsna będzie odpowiednio zróżnicowana, zbilansowana i połączona z dodatkową suplementacją to nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Drugą problematyczną kwestią dotyczącą diet bezmięsnych jest konieczność poszukiwania roślinnych zamienników dla mięsa i wszystkich innych wykluczonych produktów pochodzenia zwierzęcego, bo choć z dostępnością roślinnych alternatyw jest coraz lepiej, to ich ceny niestety czasami potrafią zwalić z nóg. Wielu zwolenników niejedzenia mięsa nie wyobraża sobie niestety zrezygnowania ze smaku masła, białej kawy z prawdziwym mlekiem i jajecznicy czy mlecznych deserów. Odpowiedzią na te wszystkie wątpliwości jest dieta laktoowowegetariańska, która powstała tak naprawdę głównie po to, by pozwolić tym wszystkim osobom wykluczającym jedynie mięso i produkty pochodzące z uboju zwierząt ze swojego jadłospisu na określenie swojej diety, a przy okazji łatwiejsze odnalezienie produktów na sklepowych półkach i prostsze stosowanie się do zasad diety.

Dieta laktoowowegetariańska jest łatwa do przestrzegania, ale jest przede wszystkim zdrowszą odmianą wegetarianizmu, bo o ile brak mięsa w posiłkach nie jest problematyczny, tak już wykluczenie z niego miodu, jaj czy mleka, może nie być zbyt komfortowe, szczególnie na samym początku diety. Mimo większego wyboru składników diety laktoowowegetarianizm jak każda inna dieta wykluczająca wymaga odpowiedniego planowania, przygotowywania listy zakupów i przede wszystkim każdorazowo zwracania uwagi na skład kupowanych produktów. Nie każdy ma tyle czasu i chęci na rozpisywanie każdego posiłku i skrupulatne sprawdzanie każdej etykiety. Właśnie z myślą o wszystkich takich osobach powstał catering dietetyczny, który po otrzymaniu odpowiednich informacji tworzy spersonalizowany jadłospis i przygotowuje wszystkie posiłki zgodnie z wytycznymi.

Catering dietetyczny - idealne rozwiązanie przy diecie laktoowowegetariańskiej

Popularna w ostatnich latach dieta pudełkowa nie bez powodu zyskała swoją popularność. Catering dietetyczny oferuje swoim klientom naprawdę szeroki wachlarz jadłospisów i bogate menu dopasowane do potrzeb - od określonej kaloryczności, przez skład i ilość posiłków, uwzględnienie wszelkich alergii i nietolerancji pokarmowych, aż po przyrządzanie posiłków zgodnie z indywidualnymi ustaleniami. Może to być dieta pudełkowa wege lub wegańska, jadłospis przeznaczony dla sportowców lub osób walczących z nadwagą, może to też być dieta laktoowowegetariańska. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie posiłków w cateringu dietetycznym są w stanie po otrzymaniu odpowiednich informacji stworzyć dowolny jadłospis, nawet ten uwzględniający największe ograniczenia.

Poza niesamowitą oszczędnością czasu i często również pieniędzy dieta pudełkowa ma wiele innych zalet. Przede wszystkim pozwala przestrzegać diety bez sprawdzania każdego produktu wykorzystanego do przygotowania posiłku, umożliwia też wygodne i regularne spożywanie posiłków, nawet poza domem lub w podróży. Catering dietetyczny to także gwarancja świeżości otrzymywanych pudełek z posiłkami i ich różnorodność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama