Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 00:34
Reklama

Przeziębienie, grypa czy Covid? Gdzie szukać pomocy?

Objawy przeziębienia, grypy i zakażenia Covid są podobne. Jak sprawdzić, co nam dolega? Przede wszystkim, jak się zachować bezpiecznie dla siebie i innych? Co zrobić w po pierwszych objawach infekcji?
Przeziębienie, grypa czy Covid? Gdzie szukać pomocy?
Przeziębienie, grypa czy Covid? Gdzie szukać pomocy?

Zasada podstawowa: NIGDY NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ NAWET NAJLŻEJSZYCH SYMPTOMÓW CHOROBY. Zawsze powinniśmy sprawdzić, co nam dolega. Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, możemy:

1. ZAPISAĆ SIĘ NA TEST W KIERUNKU SARS-COV-2 PRZEZ INTERNET.

Formularz on-line składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zakaziliśmy się koronawirusem.

Kiedy okaże się, że powinniśmy wykonać test diagnozujący, możemy:
- zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci Ci wykonanie testu albo
- zapisać się na wymaz przez internet (niezbędny do tego będzie Profil Zaufany).
- wykonać bez skierowania szybki test antygenowy (np. w aptece).

2. SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z PORADNIĄ POZ.

W zależności od stanu zdrowia, konsultacja może mieć miejsce w gabinecie lekarza POZ, mieć formę teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Po godz. 18, w dni wolne od pracy dyżurują poradnie nocnej i świątecznej opieki medycznej (wykaz na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ).

3. SKORZYSTAĆ Z TELEPLATFORMY PIERWSZEGO KONTAKTU (TPK) - 800 137 200 (numer bezpłatny). TPK to odpowiednik nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale wyłącznie przez telefon. Wystarczy, że zadzwonimy pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnimy formularz online. Z TPK skorzystamy:

- od poniedziałku do piątku, w godzinach 18.00 - 8.00 rano kolejnego dnia
- w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.

Lekarz dyżurujący na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu może też wystawić skierowanie na test wykrywający SARS-CoV-2.

4. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy ZADZWONIĆ POD BEZPŁATNĄ, CAŁODOBOWĄ INFOLINIĘ NFZ - pod numerem 800 190 590 otrzymamy wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy punkt wymazowy, doradzą, jak skontaktować się ze szpitalem.

Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie.

 

źródło: NFZ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama