„Oratorium Jędrzejowskie” już do nabycia
„Oratorium Jędrzejowskie Ireneusza Ślusarczyka” to wspaniała pamiątka Jubileuszu 750-lecia Jędrzejowa oraz swoista lekcja historii tego miasta, w artystycznej, ponadczasowej formie.
Oratorium składa się z 16 pieśni traktujących o historii Jędrzejowa od jego początków, aż po czasy współczesne. Autorem wszystkich pieśni jest Ireneusz Ślusarczyk, laureat wielu nagród, który od ponad 30 lat aktywnie tworzy i kreuje kulturę. Muzykę do oratorium skomponował wybitny kompozytor, wykonawca i producent muzyczny Tomek Wachnowski, który także przejmująco wykonuje oratoryjne pieśni.Wydawcą płyty jest Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka, a współproducentami – mieszkańcy Jędrzejowa, sympatycy Instytutu, ludzie dobrej woli. Lista współproducentów oraz miejsc, gdzie można zakupić album, znajdziecie na stronie https://instytutkultury.org.pl
A tak o samym "Oratorium Jędrzejowskim" napisał Adam Ziemianin - uznany poeta, dziennikarz, autor tekstów piosenek śpiewanych przez zespoły takie jak Stare Dobre Małżeństwo, czy U Studni:
"Jędrzejów dołączył do zaszczytnego grona polskich miast, które doczekało się bogatego i ciekawego zbioru utworów poetyckich poświęconych głównie – ale nie tylko – jego historii. Cykl zawiera 16 pieśni, a epilogiem jest utwór „Zegary w Jędrzejowie”. Stanowi zamkniętą całość pełną dramaturgii. To mocna pointa! Dobrym pretekstem do jego powstania jest jubileusz miasta Jędrzejów. W 2021 roku gród ten będzie świętował 750-lecie nadania praw miejskich.
„Oratorium Jędrzejowskie”, bo tak nazywa się ów cykl napisał Ireneusz Ślusarczyk. Jego dzieło imponuje zwartym, ekspresyjnym i zróżnicowanym układem kompozycyjnym. Mieni się wieloma odcieniami i subtelnościami językowymi. Stanowi ciekawe spektrum miasta na przestrzeni wieków, które w naszej historii odegrało ważną – nie tylko lokalną – rolę. Autor przypomniał też dobrą, wielowiekową współpracę Jędrzejowa z Krakowem.
Jędrzejów powinien być dumny, że powstało tak ciekawe „Oratorium Jędrzejowskie”, które z pewnością na długi czas stanie się ważną wizytówką miasta.Adam Ziemianin
Źródło: Urszula Lubczyńska-Gładka Wiceprezes Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka
- 03.01.2022 10:09
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze