Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 07:18
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

GRID sposobem na wyrażenie problemów społecznych

Czy da się przedstawić problemy społeczne za pomocą siatki kompozycyjnej? Jak się okazuje, dla artystów nie ma rzeczy niemożliwych. Dowodem niech będzie świeżo otwarta w Instytucie Sztuk Pięknych międzynarodowa wystawa zatytułowana GRID.

Wystawę GRID współtworzą prace 11 artystów z Polski, Niemiec, Włoch, Austrii, Szwajcarii i Francji. Kielce reprezentuje profesor Wiesław Łuczaj – artysta i kurator.

- W moich pracach siatka reprezentuje przyrosty drzew, czyli czas. Kropki są punktami z życia jednego autora – opowiadał profesor.

Rozszyfrowanie prac może kosztować laika wiele trudu. Przy pracach nie zamieszczono komentarzy - by zrozumieć, trzeba wysłuchać artysty. Grzegorza Mroczkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych inspirują zjawiska zaistniałe w przestrzeni miejskiej. Agnieszka Wasiak z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi swoich zainteresowań rytmem, światłem, symetrią i asymetrią nie zmienia od czasów studiów.

Sztuka współczesna wymaga znajomości kontekstu, o czym przekonują twórcy GRIDU - obrazy są formalną wizualizacją pewnego tekstu.

- GRID to siatka kompozycyjna dzieła sztuki – tłumaczył prof. Wiesław Łuczaj.

Środowy wernisaż zgromadził w Galerii XS Instytutu Sztuk Pięknych głównie studentów kierunków artystycznych. Wystawę można oglądać do 11 kwietnia codziennie w godzinach od 10 do 18.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama