Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 12:21
Reklama

Innowacyjna Klasa Patronacka w kieleckim "elektryku"

W Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach zostanie utworzona Innowacyjna Klasa Patronacka w zawodzie technik programista. To efekt współpracy placówki z Kieleckim Parkiem Technologicznym i spółką ALTAR (lokatora KPT z branży IT). Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, na którym widoczny jest duży deficyt specjalistów z branży IT.

- Kielce to miasto, które stale dba o to, by stwarzać dobre warunki dla rozwoju biznesu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że aby zatrzymać odpływ przedsiębiorców i przyciągnąć nowych, potrzebna jest m.in. wyspecjalizowana kadra, która będzie wykazywać się zarówno szeroką wiedzą, jak i praktycznymi umiejętnościami – mówi Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce. - Utworzenie Innowacyjnej Klasy Patronackiej to istotny krok w realizacji wspominanych założeń. Udział KPT jako reprezentanta Miasta Kielce ma również ogromne znaczenie z punktu widzenia obecności samorządu w rozwijaniu społeczeństwa przedsiębiorczego, kreatywnego, nowoczesnego i otwartego na zmianę. Inwestycja w kapitał ludzki jest najwyższą z możliwych i niesie ze sobą obopólne korzyści – dodaje.

Współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Elektrycznych w Kielcach, spółką ALTAR oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym zakłada m.in. organizację zajęć praktycznych w ramach dualnego systemu kształcenia oraz praktyki zawodowej i staży, wsparcie ze strony KPT w realizacji podstawy programowej i udostępnienie przez Park infrastruktury dla zajęć dydaktycznych.

- Jako Kielecki Park Technologiczny, który swoje wsparcie kieruje zarówno do przedsiębiorców, jak i przyszłych pracowników, cieszymy się, że możemy łączyć różne środowiska, samorząd, biznes oraz szkolnictwo, ale jednocześnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz umożliwiać realizację celów zawodowych, jakie stoją przed uczniami – mówi Justyna Lichosik, dyrektor KPT. - Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy KPT, firmą ALTAR a ZSE i powstanie Innowacyjnej Klasy Patronackiej to bardzo ważny krok w przygotowaniu młodego człowieka do obecności na rynku pracy. To również sygnał, który wyraża potrzebę angażowania się w tego typu inicjatywy, doceniania potencjału, jaki drzemie w młodych ludziach i inwestowania w ich rozwój – dodaje.

Dyrektor KPT podkreśla również, że Park spełnia w tej mierze istotną rolę w kształtowaniu kompetencji biznesowych i jednocześnie dysponuje konkretnymi narzędziami, dzięki którym może udzielić wsparcia młodym, którzy wkraczają na ścieżkę zawodową, czy to jako pracownicy danych przedsiębiorstw czy założyciele startupów.

O tym jak jak ważne dla systemu edukacji jest kształcenie zawodowe mówił w trakcie konferencji Marcin Chłodnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Kielce.

To właśnie szkoły zawodowe powinny odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Ich rola w kształtowaniu przyszłych pracowników, a także pracodawców jest niezwykle istotna. To na szkolnictwie zawodowym spoczywa ciężar przygotowania specjalistycznej kadry. Podjęcie współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Elektrycznych w Kielcach, firmą ALTAR a Kieleckim Parkiem Technologicznym i utworzenie klasy patronackiej przygotowującej przyszłych programistów do zawodu to odpowiedź na wymagania, jakie stawia przed nami nowoczesny system edukacji. Dla rozwoju branżowego uczniów nie ma nic cenniejszego niż możliwość udziału w praktykach oraz stażach i otrzymania profesjonalnego wsparcia biznesowego. Dzięki temu młodzi ludzi jeszcze owocniej będą mogli wkroczyć na ścieżkę zawodową – zaznacza Zastępca Prezydenta.

Innowacyjna Klasa Patronacka w "elektryku" ma być szansą dla młodych osób na podniesienie swojej konkurencyjności na rynku pracy.

- Wszystko zaczyna się od ucznia i na uczniu się kończy. – Na pierwszym miejscu stoją zawsze potrzeby uczniów. To na nich skupiamy się w procesie edukacji. Szkoła oferuje podstawową wiedzę oraz kwalifikacje i wzbogaca o nieodzowne kompetencje. To wszystko w połączeniu z wiedzą rozszerzoną, praktyką, jaką umożliwia przedsiębiorca (ALTAR) oraz ze wsparciem partnera biznesowego (KPT) w stawianiu pierwszych kroków w świecie zawodowym, prowadzi do zwiększenia świadomości u młodego człowieka w zakresie jego obecności na rynku pracy, a także, a może i przede wszystkim – kształtowania jego zdolności branżowych, które przyczynią się do tego, że będzie atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy bądź wykorzysta swój potencjał poprzez rozwinięcie własnej działalności – mówi Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach.

Naukę w klasie patronackiej uczniowie rozpoczną we wrześniu. Informacje na temat rekrutacji pojawią się na stronie internetowej placówki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama