Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 22:18
Reklama

Rynek pracy w Kielcach – gdzie szukać pracy?

Stolica województwa świętokrzyskiego jest jednym z największych regionalnych rynków pracy. Na liście zawodów deficytowych w tym regionie znajdują się głównie zawody fizyczne. Jakich kompetencji wśród pracowników poszukują pracodawcy?
Rynek pracy w Kielcach – gdzie szukać pracy?
Rynek pracy w Kielcach – gdzie szukać pracy?

Praca Kielce – ilu bezrobotnych jest w Kielcach?

Pandemia COVID-19 nie pozostała bez wpływu na rynek pracy zarówno w samych Kielcach, jak i województwie świętokrzyskim. Na koniec września w stolicy województwa świętokrzyskiego stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. To dobry wynik, biorąc pod uwagę poziom bezrobocia w kraju, który w tym samym okresie wyniósł 5,6 proc.

Jak powiat kielecki ze stopą bezrobocia na poziomie 7,9 proc. wypada na tle innych powiatów w województwie? Wskazać można powiaty gdzie zarówno trudniej, jak i łatwiej o zatrudnienie. Przykładowo stopa bezrobocia dla następujących powiatów wynosi:

• 3,5 proc. – powiat buski.

• 6,7 proc. – powiat sandomierski.

• 7,5 proc. – powiat kazimierski.

• 10,5 proc. – powiat konecki.

• 12,5 proc. – powiat opatowski.

Pod koniec września 2021 r. na terenie województwa świętokrzyskiego było niemal 40 tys. bezrobotnych. Niemal 13 proc. z nich to osoby do 25. roku życia, z kolei 6,1 proc. stanowią osoby niepełnosprawne. Najtrudniej o zatrudnienie jest na terenach wiejskich – zamieszkuje tam 52,3 proc. wszystkich osób pozostających bez pracy.

Ogłoszenia pracy Kielce – gdzie ich szukać?

Obecnie osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą ograniczać się do czytania ogłoszeń w lokalnej prasie – sposobów jest dużo więcej. Jak szybko dotrzeć do ciekawych ofert i znaleźć pracę w zawodzie? Gdzie szukać pracy w Kielcach?

Praca Kielce – 3 najpopularniejsze metody szukania pracy:

1. Ogólnopolskie portale z ogłoszeniami o pracę

Z ogólnopolskich serwisów publikujących oferty pracy korzystają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. W rezultacie w bazach takich portali znajdują się tysiące aktualnych ofert zatrudnienia. Aby szybko dotrzeć do ogłoszeń pracy w Kielcach, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i podać pożądane stanowisko oraz wskazać miasto.

2. Lokalne portale z ogłoszeniami o pracę

Cieszą się one popularnością równie dużą, co ogólnopolskie portale z ogłoszeniami o pracę. W ich zasobach również można znaleźć atrakcyjne oferty. Podobnie jak serwisy ogólnopolskie ich redakcje często prowadzą blogi, na których dzielą się sprawdzonymi metodami na znalezienie posady.

3. Baza ogłoszeń pracy w Kielcach w urzędzie pracy

Gdzie jeszcze szukać pracy? Kielce to miasto, w którym działają urzędy pracy. Osoby bezrobotne mogą aplikować na oferty zgłoszone tej instytucji przez pracodawców. Dodatkowo doradcy zatrudnieni w urzędzie wspierają w poszukiwaniach etatu – pomagają m.in. przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Oferty pracy Kielce – boom na pracowników fizycznych

W 2021 r. firmy z siedzibą w Kielcach i okolicy poszukują głównie pracowników fizycznych. Pracę od zaraz oferuje wiele przedsiębiorstw. Największe zapotrzebowanie zgłaszają pracodawcy z branż:

• Poszukiwani są betoniarze, zbrojarze, stolarze budowlani, dekarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien, murarze i pracownicy robót wykończeniowych. Ma to związek z rosnącą liczbą inwestycji deweloperskich realizowanych na terenie miasta.

• Gastronomicznej i hotelarskiej. Restauracje poszukują głównie kucharzy. Hotele i pensjonaty zatrudniają z kolei pokojówki i sprzątaczki.

• Przetwórstwa metali. Historia Kielc jest związana z eksploatacją i przetwórstwem różnych surowców. Należały do nich m.in. ruda żelaza, ołów i piaskowce. Działające dziś na terenie miasta przedsiębiorstwa poszukują doświadczonych pracowników przetwórstwa metali.

Praca w Kielcach czeka też na lakierników, diagnostów samochodowych i mechaników pojazdów samochodowych. Jednocześnie poszukiwani są operatorzy – np. obrabiarek skrawających i maszyn do produkcji wytworów z gumy i tworzyw sztucznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama