Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 00:18
Reklama

Gdańscy naukowcy stworzyli urządzenie wspomagające walkę z COVID-19

Bezkontaktowy aparat CyberRadar umożliwiający bezpieczne monitorowanie oddechu u pacjentów opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Urządzenie może wspomóc medyków w walce z COVID-19, a także w diagnozowaniu osób z problemami oddechowo-krążeniowymi.
Gdańscy naukowcy stworzyli urządzenie wspomagające walkę z COVID-19
Gdańscy naukowcy stworzyli urządzenie wspomagające walkę z COVID-19

Rzecznik prasowy PG Maciej Dzwonnik poinformował we wtorek, że na razie powstały dwa egzemplarze urządzenia. Dodał, że w pracach nad CyberRadarem naukowcy PG współpracowali z specjalistami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim lub przy łóżku pacjenta. Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie +pozycjonowania+ klatki piersiowej. Następnie, na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowych" - wyjaśnił w komunikacie prasowym kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG prof. Andrzej Czyżewski.

Urządzenie ma już za sobą etap badań klinicznych, które naukowcy PG przeprowadzili wraz z naukowcami GUMed. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu pacjentów. Były wśród nich zarówno osoby zdrowe, jak również chore m.in. z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami przewlekłymi. CyberRadarem przebadano również osoby hospitalizowane w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Czyżewski podkreślił, że badania kliniczne wykazały, iż CyberRadar jest w pełni skutecznym urządzeniem, "zastępującym urządzenia kontaktowe", takie jak np. wymagające bezpośredniej obsługi i regularnej dezynfekcji pasy oddechowe.

"Dzięki temu CyberRadar może być pełnowartościową i bezpieczniejszą alternatywą dla personelu medycznego przy diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, zapewniając im jednocześnie wyższy poziom bezpieczeństwa" - zaznaczył profesor.

W komunikacie prasowym podkreślono, że w sytuacji, gdyby kolejna fala pandemii SARS-CoV-2 przybrała ponownie duże rozmiary, CyberRadar mógłby być szeroko stosowany do przeciwdziałania jej skutkom.

Urządzenie mogłoby bowiem służyć m.in. do monitorowania pacjentów diagnozowanych na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, hospitalizowanych, przechodzących COVID-19 bezobjawowo i jednocześnie przebywających w kwarantannie domowej, a w przyszłości i przy szerokim zastosowaniu również leczonych w ramach telemedycyny, zarówno z podejrzeniem infekcji, jak również znajdujących się pod opieką poradni specjalistycznych (głównie internistycznych).

Wynalazek może być także stosowany po pokonaniu pandemii m.in. w diagnostyce i monitorowaniu (również w warunkach domowych) pacjentów z niewydolnością serca, chorobami płuc czy po udarze, a także - z dużo wyższą dokładnością od dostępnych urządzeń na rynku - wykrywać nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu monitorowanej osoby.

Zdaniem prof. Krzysztofa Narkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, który również uczestniczył w opracowaniu urządzenia, CyberRadar mógłby być stosowany również w przyszłych badaniach naukowych, łączących nauki techniczne z medycyną.

"Umożliwia bowiem badanie szerokiej grupy pacjentów, również w badaniach naukowych: poprzez miarodajną ocenę rytmu i wzorca oddechowego mógłby służyć do badania regulacji układu sercowo-naczyniowego i oddechowego" - objaśnił naukowiec GUMed.

CyberRadar został zaprezentowany w październiku na Kongresie „Zdrowie Polaków” w Warszawie.

"Naukowcy z Politechniki Gdańskiej są otwarci na wybór inwestora, który chciałby włączyć się w rozwój wynalazku, jego certyfikację jako wyrobu medycznego oraz umożliwił produkcję CyberRadaru i wprowadzenie go na rynek w szerokim zakresie" - podał rzecznik prasowy PG.

Opracowanie CyberRadaru jest rezultatem uzyskania przez zespół prof. Czyżewskiego grantu z programu "Curium-Combating Coronavirus", wprowadzonego na PG wiosną 2020 r. w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości–Uczelnia Badawcza”. Celem programu "Curium–Combating Coronavirus" jest poszerzenie wiedzy na temat zrozumienia mechanizmu, sposobów diagnozy, leczenia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w tej tematyce. Projekt CyberRadaru został wsparty również grantem rektora GUMed dla zespołu prof. Narkiewicza.

 

(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama