Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 17:26
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Na czym polega gwintowanie otworów i jakie narzędzia są przydatne?

Gwintowanie to ważny proces, w którym zwykle przydaje się kilka rodzajów przyrządów. Można wyróżnić dwa typy gwintowania otworów – mechaniczne i ręczne. Podpowiadamy, na czym polega gwintowanie i jakie są potrzebne narzędzia, a także omawiamy rodzaje tego procesu.
Na czym polega gwintowanie otworów i jakie narzędzia są przydatne?
Na czym polega gwintowanie otworów i jakie narzędzia są przydatne?

Na czym polega gwintowanie otworów i jakie narzędzia są przydatne?

Gwinty to śrubowe nacięcia na powierzchni walcowej lub stożkowej. Aby spełniały swoją funkcję, muszą być komplementarne, czyli wzajemnie się uzupełniać. Gwintowanie otworów to obróbka wiórowa, czyli taka, w której usuwa się nadmiar materiału poprzez skrawanie go przy pomocy ostrzy o zdefiniowanej geometrii. Ma ono na celu nadanie gwintowi odpowiedniego kształtu, czyli stworzenie na nim wyżłobień w taki sposób, by pasował do części gwintowej walcowej. W przypadku otworów to gwintowanie wewnętrzne, a nie wykonane nacięcia umożliwiają przeprowadzenie śruby.

Gwintowanie ręczne

Niezbędna będzie wiertarka, specjalny uchwyt oraz gwintowniki, dzięki którym można naciąć ręcznie precyzyjne gwinty wewnętrzne. Gwintowniki swoim kształtem przypominają śruby, mają skrawające ostrza, którymi wykonuje się nacięcia w otworze. Możemy zaopatrzyć się w zdzierak, opcjonalnie gwintownik pośredni, a także w wykańczak. Produkty wykonane ze stali szybkotnącej HSS pomagają uzyskać precyzyjne śrubunki niezależnie od tworzywa. Proces zaczynamy od wywiercenia otworu o odpowiedniej głębokości i średnicy, a następnie posmarowania go olejem do gwintowania. Smarowanie to czynność, która poprawia jakość powierzchni. Później mocujemy gwintowniki o odpowiedniej średnicy w uchwycie czworokątnym i umieszczamy je w otworze prostopadle do płaszczyzny, kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po każdym obrocie wykonujemy ruch w przeciwną stronę, by złamać wióry, co pozwoli uniknąć ich zakleszczania i ułatwi późniejsze usunięcie. Powtarzamy te czynności do momentu uzyskania wymaganej głębokości. Po wycofaniu pierwszego gwintownika oczyszczamy otwór z wiórów. Następnie wprowadzamy drugi gwintownik, który obracamy w ten sam sposób, usuwamy powstałe wióry i używamy wykańczaka. Musimy pamiętać o kolejności używanych narzędzi.

Gwintowanie mechaniczne

To, jaki otwór wywiercimy, zależy od używanego gwintu – kształt musi być idealnie dopasowany, by całość nie była zbyt luźna i spełniała swoją funkcję. Do tego typu zadania powinniśmy zaopatrzyć się w wiertarkę oraz gwintowniki maszynowe proste lub skrętne o odpowiedniej średnicy. W tym przypadku praca jest zdecydowanie szybsza, gdyż jedynym gwintownikiem wykonamy kompletny gwint. Gwintowniki proste umożliwią stworzenie otworów przelotowych, z kolei skrętne pomogą w zrobieniu otworów przelotowych i nieprzelotowych. Wykonujemy otwór o odpowiedniej średnicy i głębokości, która powinna uwzględniać długość gwintu, miejsce na nakrój i ewentualnie nakiełek gwintownika. W celu przeprowadzenia gwintowania mechanicznego wykonujemy takie same czynności jak podczas wiercenia. Należy jednak włączać wiertarkę jedynie na najniższe obroty, aby uniknąć powstawania uszkodzeń. Cały proces możemy wykonać samodzielnie w przydomowym warsztacie, jeśli podejdziemy do zadania ze skupieniem i starannością.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama