Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 08:17
Reklama

Wspólne stanowisko samorządowców wobec terenu przy Świętym Krzyżu

O sytuacji związanej z terenem położonym wokół klasztoru na Świętym Krzyżu rozmawiano podczas konferencji prasowej Wojewody Zbigniewa Koniusza. Spotkanie dotyczyło zakładanej zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w związku z projektem rozporządzenia Rady Ministrów.

Sprawa dotyczy przekazania Oblatom ponad hektara terenu na szczycie Łyśca. W projekcie rozporządzenia, jest wyłączenie fragmentu dawnych zabudowań klasztornych – znajduje się tam teraz m.in. muzeum przyrodnicze – wraz z przylegającym terenem zielonym.

We wtorek w spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także samorządowcy ze związku Gmin Gór Świętokrzyskich, przedstawiciele zgromadzenia Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Włodarze gmin: Bieliny, Nowa Słupia, Waśniów i Pawłów przedstawili wspólne stanowisko Związku Gmin, w którym wyrażają swój sprzeciw wobec (...) - jak czytamy - "komunikatów szkalujących działalność zgromadzenia Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu". Wśród autorów dokumentu byli włodarze gmin: Bieliny, Nowa Słupia, Waśniów i Pawłów, obecni podczas konferencji.

Wojewoda Świętokrzyski zaznaczył, że w pełni popiera działania zgromadzenia o. oblatów w sprawie przeznaczenia terenów położonych przy świętokrzyskim klasztorze.

- Nie mam wątpliwości, że ten sporny teren należy się Ojcom Oblatom. Cieszę się, że znajdują się osoby, które wspierają oblatów, wbrew narracji niepopartej faktami, ani historycznymi ani związanymi z działalnością i zasobami parku. Tu nie ma nic do rzeczy rzekoma wartość przyrodnicza parku. Cieszę się, że w tej dyskusji pojawiają się głosy rozsądku, takie jak stanowisko Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - zaznacza Zbigniew Koniusz. 

Zdaniem dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego osoby sprzeciwiające się zmianie granic parku są manipulowane i posługują się nieprawdziwymi informacjami.

Superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przekonywał, że zakonnicy nie chcą niszczyć puszczy, a działania klasztoru nie wpływają negatywnie na środowisko.

- Skoro przez 800 lat benedyktyni nie zniszczyli tej puszczy, tak samo i oblaci jej nie zniszczą. Domagamy się dziejowej sprawiedliwości, by wreszcie w wolnej ojczyźnie przestały obowiązywać carskie nakazy. Prosimy o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia Misjonarzy Oblatów, czy dyrektora świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dziękuję za zrozumienie i okazywane wsparcie przez włodarzy i mieszkańców okolicznych gmin - mówił ojciec Marian Puchała.

W Internecie, w miejscowościach wokół Świętego Krzyża i w parafiach w całym kraju rozpoczęła się zbiórka podpisów w sprawie wsparcia dla działalności Misjonarzy Oblatów ze Świętego Krzyża.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama