Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:05
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

''Znad Kamiennej'' - historia naszego regionu

Ukazał się V tom „Znad Kamiennej” - publikacji wydawanej przez Muzeum „Orła Białego” Jest to periodyk zawierający 9 artykułów związanych z historią Skarżyska i regionu świętokrzyskiego. To bardzo ciekawa publikacja. Każdy mieszkaniec Skarżyska interesujący się historią naszej małej ojczyzny powinien się z nią zapoznać. Dyrektor Muzeum Artur Buńko zwraca uwagę na najważniejsze artykuły dotyczące historii miasta.

Grzegorz Gołębiewski opisuje okoliczności powstania obrazu lwowskiego malarza Stanisława Kaczor-Batowskiego „Obrońcom Płocka z sierpnia 1920 r.” oraz bohaterów na nim uwiecznionych. W 1936 r. w sali reprezentacyjnej 7-klasowej Szkoły Powszechnej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Skarżysku zawisły dwa monumentalne tryptyki Batowskiego: „Obrona Lwowa” i „Obrońcom Płocka z sierpnia 1920 r.”. Dziś dla wielu mieszkańców Skarżyska-Kamiennej informacja ta może budzić zdziwienie. Oba obrazy zaginęły po wkroczeniu Wehrmachtu do Skarżyska we wrześniu 1939 r., gdy Niemcy zajęli budynek szkoły. W 1994 Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zakupiło od prywatnej osoby obraz „Obrońcom Płocka z sierpnia 1920 r.” Los drugiego nadal pozostaje nieznany.

Lata 1918-1939 to okres niezwykle szybkiego rozwoju Skarżyska związanymi z rządowymi inwestycjami w budowę Państwowej Fabryki Amunicji. Tym tematem zajął się Sebastian Piątkowski . Analizowane akta przybliżają nam obszar aktywności ekonomicznej mieszkańców Skarżyska, zarówno Polaków jaki i społeczności żydowskiej.

Lasy świętokrzyskie w okresie II wojny światowej były miejscem schronienia dla oddziałów partyzanckich m.in. legendarnych dowódców: „Ponurego”, „Nurta”, „Szarego”, „Barabasza”. W artykule Dionizego Krawczyńskiego „Zapomniany Oddział”, przybliżone są dzieje oddziału Józefa Mikołajczyka „Marcina”, który przyporządkowany był do Obwodu Kielce Armii Krajowej. Jednym z żołnierzy w tym oddziale był Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”. To jemu poświęcony został artykuł.

Z kolei Józef Rell koncentruje się na wybitnych pedagogach z okresu XX-lecia międzywojennego. Książkę można nabyć w Muzeum orła Białego. Zachęcamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama