Imieniny rozpoczną się o godz. 16:00 od otwarcia wystawy Moniki Handke "Światy barw". Artystka zawsze utożsamiała się z malarskimi nurtami kolorystycznymi. W jej wrażliwości to przede wszystkim barwa buduje tak pejzaż jak i inspirowany nim obraz. Swoim pracom nigdy nie nadaje tytułów, zapraszając widza do własnej interpretacji. Wystawa pokazuje wielość możliwości oglądania otaczających człowieka kolorów. Można odnaleźć na niej i „niebieskie lasy” Stefana Żeromskiego i jego liliowe cienie na tafli wody. Purpurowe wrzosowiska to ślad bretońskich fascynacji autorki. Barwy ciepłe, słonecznie żółte, aż do ognistego oranżu mogą być odczuwane jako obraz upalnego lata, ale też jako potencjalnie niszczący płomień. Postrzeganie pejzażu jest zawsze bardzo indywidualne i każdy nosi w sobie własny klucz do percepcji barw.
Monika Handke jest od wielu lat członkiem Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego. Zafascynowana twórczością pisarza, a przede wszystkim jego ogromną wrażliwością kolorystyczną, odnajduje w jego tekstach pokrewne spojrzenie na piękno natury i podobną do własnej intensywność barw. Ze Stowarzyszeniem związana jest również rodzinnie. Jej zmarli rodzice pełnili w nim funkcje prezesów. Prof. Ryszard Handke do śmierci w 2010 roku i prof. Kwiryna Handke do śmierci 16 maja 2021 roku. Tytuł wystawy "Światy barw", jest również bezpośrednim nawiązaniem do tytułu piątego z tomów Słownictwa Pism Stefana Żeromskiego „Świat barw” (2002, Universitas ) autorstwa jej mamy. Miejsce wystawy nie jest więc przypadkowe. By podkreślić związki z Żeromskim, autorka wykorzystała cytaty z twórczości wielkiego pisarza obrazujące jego indywidualne odczuwanie barw i cytaty z prac prof. Kwiryny Handke opisujące jego kolorystyczną wrażliwość.
O godz. 16:30 na tarasie dworku Stefana Żeromskiego rozpocznie się spotkanie promujące nową książkę Barbary Wachowicz "Stefana Żeromskiego" będącą nowym wydaniem bestsellerowej "Ciebie jedną kocham..." opisującej koleje losu życia pisarza ze szczególnym uwzględnieniem ciekockiego etapu. O nowym wydaniu opowiedzą Danuta Hanna Jakubowska, agentka pisarki oraz Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom", który jest autorem rozdziału poświęconego Ciekotom w życiu Barbary Wachowicz w książce "Stefan Żeromski".
O godz. 17:00 rozpocznie się część oficjalna, w czasie której Ewa Mickiewicz, wnuczka Marii i Jana Szczepkowskich przekaże do zbiorów dworu obraz autorstwa Moniki Żeromskiej, córki pisarza, cenionej malarki.
O godz. 17:15 laureaci prestiżowego tytułu Mistrz Mowy Polskiej, którzy będą czytać dzieła Stefana Żeromskiego. Nasze zaproszenie przyjęli: wybitni aktorzy Grażyna Barszczewska i Jerzy Trela, lektorka Marta Szewczyk oraz leśnik Adrian Wiśniowski. Usłyszymy fragmenty m.in. "Wiernej rzeki", "Przedwiośnia", "Puszczy Jodłowej".
źródło: szklanydom.maslow.pl
Napisz komentarz
Komentarze