Pierwsza parafia w Piekoszowie powstała w 1366 roku. Wtedy też ruszyła budowa gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. W 1691 rozpoczęło się malowanie barokowego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus przez paulina z Jasnej Góry. W 1700 roku obraz trafił do Piekoszowa. W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego zaznaczył się krwawymi łzami.
Od tamtego momentu do piekoszowskiego sanktuarium zaczęły napływać tłumy pielgrzymów. A to spowodowało konieczność budowy nowego, większego sanktuarium. Świątynię pod wezwaniem NNMP wznoszono w latach 1807-1884.
W 1968 roku prymas kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu. 15 lat później korony skradziono. Rekoronacji dokonał kardynał Józef Glemp w 1986 roku. Od rocznicy 300-lecia kultu Matki Bożej Miłosierdzia w kościele każdego ósmego dnia miesiąca odmawia się nowennę. Księża i siostry de Notre Dame z tej parafii duży nacisk kładą również na katechizację dzieci i młodzieży.
W parafii aktywnie działają koła różańcowe, chór młodzieżowy i krąg biblijny. Z racji Roku Wiary w Piekoszowie powstało męskie, młodzieżowe koło różańcowe. Patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego zawołaniem było „Zło dobrem zwyciężaj”.
Kościół, podobnie jak cała parafia Piekoszów, jest duży i wymaga ciągłych wysiłków i prac renowacyjnych. Priorytetem, jak mówi ksiądz proboszcz, jest teraz remont zewnętrzny.
Sanktuarium warto odwiedzić, a niezbędnych informacji o nim można szukać na stronie internetowej www.piekoszow.kielce.opoka.org.pl.
Napisz komentarz
Komentarze