Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 21:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej że ilość ofert na rynku jest ogromna. Tego rodzaju kredyty ma w swojej ofercie niemal każdy bank. Z pomocą przychodzi jednak porównywarka kredytów hipotecznych.
Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?
Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

 

1. Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

 2. Dopasowujemy kredyt do potrzeb kredytobiorcy

 

Narzędzie, jakim jest porównywarka kredytów hipotecznych - https://direct.money.pl/kredyty-hipoteczne, pozwala nie tylko poznać pobieżnie oferty poszczególnych kredytodawców, ale również zweryfikować koszty, jakie ponosi kredytobiorca, zaciągając tak duże zobowiązanie. Jej użycie może być punktem wyjścia do dalszego porównywania wybranych propozycji banków.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny, wie, jak duże i poważne jest to zobowiązanie. Taki kredyt często wiąże ludzi z bankiem na wiele lat, narzucając na kredytobiorcę konieczność spłacania rat przez całe dorosłe życie. Z tego powodu, zanim zostanie podpisana umowa kredytowa, trzeba dobrze porównać ze sobą wszystkie oferty banków i wybrać tę skrojoną na miarę potrzeb i możliwości kredytobiorcy.

 

Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ kredyt hipoteczny to skomplikowana struktura. Jego koszty zależą w dużej mierze od wysokości zaciągniętego zobowiązania, okresu kredytowania, oprocentowania, marży banku, stawki WIBOR, a także zdolności i historii kredytowej.

Na wiele z tych elementów klient ma wpływ, a na przynajmniej jeden z nich może zmienić bank.

 

Dopasowujemy kredyt do potrzeb kredytobiorcy

Punktem wyjścia do poszukiwań odpowiedniego kredytu jest oczywiście suma, jakiej potrzebuje kredytobiorca. Już w tym momencie pojawiają się jednak obostrzenia - banki zwykle pożyczają maksymalnie 80% wartości nieruchomości objętej hipoteką, a więc pozostałe 20% kredytobiorca musi pokryć z własnej kieszeni. Od tej zasady są jednak wyjątki. Niekiedy możliwe jest obniżenie wkładu własnego do, np. 10%, jeśli kredytobiorca zgodzi się na dodatkowe ubezpieczenie pozostałej części tego wkładu. Co więcej, wkładem własnym nie musi być gotówka. Wiele banków akceptuje również wkład w postaci działki budowlanej, środków zgromadzonych na IKE lub IKZE czy inną formę zabezpieczenia.

 

Kwestią, na którą wpływ ma zarówno klient, jak i bank, jest wysokość oprocentowania. Składa się ono z dwóch części składowych marży banku oraz stawki WIBOR. O ile druga pozostaje niezmienna i niezależna od banku czy kredytobiorcy, tak w przypadku marży można zawalczyć o jej obniżenie. Wysokość marży jest bowiem stawką określoną indywidualnie przez bank, dlatego może on ją w każdej chwili zmienić. Obniżając marżę, automatycznie obniża się oprocentowanie, dzięki czemu spada cały koszt kredytu.

 

Dużym problemem kredytobiorców jest brak zdolności kredytowej lub negatywna historia kredytowa. Pierwszy wskaźnik można realnie zwiększyć, np. spłacając do końca aktualne zobowiązania. Na zwiększenie zdolności wpływa również likwidacja debetu na koncie czy karty kredytowej, a więc mówiąc ogólniej, wyzbycie się wszelkich posiadanych zobowiązań. Planując w przyszłości zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto również budować pozytywną historię kredytową. Służy temu terminowe spłacanie zobowiązań, a nawet ich celowe zaciąganie. Kredytobiorca, który nie może udowodnić, że jest w stanie wywiązywać się z umów kredytowych i regulować płatności na bieżąco, ma mniejsze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego niż klient posiadający bogatą historię kredytową bez negatywnych wpisów w bazach dłużników.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama