Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 21:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Obowiązek składania JPK_VAT – wybrane zagadnienia

Od października 2020 roku podatnicy mają obowiązek sporządzenia i przesyłania nowego JPK_VAT. Składa się on z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. Przedsiębiorcy wciąż jednak mają wiele wątpliwości z nim związanych.
Obowiązek składania JPK_VAT – wybrane zagadnienia
Obowiązek składania JPK_VAT – wybrane zagadnienia

Czy przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego mają obowiązek składania JPK _VAT?

Obowiązek sporządzania i przesyłania JPK_VAT dotyczy jedynie czynnych podatników VAT. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na przewidywane niewielkie obroty nie ma zatem obowiązku sporządzania i przesyłania pliku JPK _VAT.

 

Jak prawidłowo ująć w JPK_VAT sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych zaewidencjonowanych na kasie fiskalnej?

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem podatku VAT całość sprzedaży ewidencjonuje na kasie rejestrującej. Faktury wystawia jedynie w przypadku transakcji na rzecz firm oraz w sytuacjach, gdy osoby prywatne wyrażą takie życzenie. Jak prawidłowo powinien ująć sprzedaż w JPK_VAT? Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, czynni podatnicy VAT powinni ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej. Transakcje udokumentowane w ten sposób, ujmowane są w JPK_VAT na podstawie zestawień miesięcznych. Jeśli przedsiębiorca posiada kilka kas, cała sprzedaż zarejestrowana w danym miesiącu przy ich użyciu może wprowadzić do JPK_VAT jednym wpisem z oznaczeniem RO.

Faktury wystawione do paragonów należy oznaczyć w JPK_VAT FP i ująć w okresie, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają sprzedaży i podatku należnego. Należy przy tym pamiętać, że fakturę do paragonu dla firmy można wystawić jedynie wtedy, gdy zawierał on numer NIP nabywcy. Podsumowując, podatnik powinien ująć w JPK_VAT zarówno raport fiskalny, jak i faktury z oznaczeniem FP, które zostały wystawione do sprzedaży zarejestrowanej początkowo za pomocą kasy fiskalnej.

Biuro rachunkowe Efekta działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Dysponujemy doświadczonym i kompetentnym zespołem pracowników. Zawsze chętnie odpowiadamy, na wszystkie pytania naszych klientów i służymy im radą. Grono przedsiębiorców, którzy zdecydowali się nam zaufać stale rożnie, dlatego rozszerzamy obszar swojej działalności. Przedsiębiorców z Pragi Południe zainteresowanych nawiązaniem współpracy, po więcej szczegółów na temat naszej oferty zapraszamy na: https://efekta.waw.pl/oddzialy/biuro-rachunkowe-warszawa-praga-poludnie/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama